Tu Di – formalny uczeń

Ostatnia aktualizacja 9 listopada, 2020

W społeczności chińskich sztuk walk panuje przekonanie, że niemożliwym jest nauczanie wielu studentów z zachowaniem wysokiej jakości standardów treningowych. Dlatego częstą praktyką stosowaną przez mistrzów jest wybór kilku utalentowanych studentów, charakteryzujących się wysokim morale, i zaakceptowanie ich jako „uczniów formalnych”. Często studenci tacy nazywani są „uczniami wewnętrznymi”, podczas gdy pozostali uczniowie „studentami zewnętrznymi”.
Aby zostać uczniem wewnętrznym, student musi przez długi czas wykazywać talent do nauki, silną wolę, cierpliwość i wytrwałość w treningu. Co więcej musi podporządkować się swojemu mistrzowi i pozostać wobec niego lojalnym. Po ustanowieniu takiej relacji, mistrz traktuje ucznia jak własnego syna lub brata, a uczeń szanuje swojego mistrza jak własnego ojca. W chińskiej terminologii mistrz nazywany jest Sifu, co oznacza nauczyciel-ojciec. O formalnym uczniu mówi się Tu Di, co oznacza uczeń-brat. W społeczności chińskich sztuk walk bardzo trudno jest znaleźć wykwalifikowanego Sifu, podobnie jak trudno jest znaleźć odpowiedniego Tu Di.
Zwykle akceptacja ucznia jako Tu Di odbywa się publicznie na uroczystej ceremonii, podczas której uczeń kłania się mistrzowi i oferuje mu herbatę. Mistrz przyjmując herbatę, przyjmuje jednocześnie ucznia. Zostaje wtedy nawiązana więź pomiędzy Sifu i Tu Di na oczach całej społeczności. Przebieg ceremonii został częściowo uproszczony, jednak jej znaczenie pozostaje takie samo.

Fragment tekstu: Special Announcement z 1997 roku, Dr Yang Jwing-Ming


Polecane dla Ciebie

Trening sztuk walk

Wielu ludzi ćwiczy dziś różne sztuki walki, ale tylko nieliczni potrafią dostrzec i zrozumieć prawdziwe znaczenie treningu….

Czytaj dalej…