• +48 12 3764860
  • Pon-Pt - 9:00 - 17:00

Budowanie fizycznego potencjału i starcia w sztukach walki

trening siły chwytu z cegłą(część pierwsza)

W ciągu wielu lat doświadczeń i treningów praktycy sztuk walki uświadomili sobie, ze w walce istnieją w zasadzie 3 czynniki, które decydują o wygranej i są to: szybkość, siła i technika. Nie możesz ignorować żadnego z nich, a trenowanie jednego, nie powinno być ze szkodą dla pozostałych.

Teoria Treningu Południowych Stylów Białego Żurawia

Teorie (Założenia) treningu są podstawą każdego stylu. Ze zrozumienia teorii wynikają ruchy i techniki. Jeżeli praktykujesz styl Żurawia niezgodnie z założeniami, wtedy techniki, które wykonujesz, nie mogą być uważane za styl Żurawia.

Dłoń Żelaznego Piasku - żelazna pięść w Kung Fu

Zachodnią widownię najbardziej fascynują pokazy rozbijania twardych przedmiotów, takich jak: deski i cegły. Jednak widownia, a nawet wykonujący pokaz często ignorują stojące za tym zasady. Faktem jest, że wielu praktyków sztuk walk rozbijając twarde przedmioty naraża się na różnego rodzaju kontuzje, które ujawniają się dopiero w późniejszym życiu. Jest to tym ważniejsze, że wielu instruktorów namawia uczniów do rozbijania twardych przedmiotów bez znajomości celu tego treningu i ogólnej teorii. Tekst ten pozwoli czytelnikowi zrozumieć te apekty tak, aby mógł w przyszłości uniknąć niepotrzebnych kontuzji.

Świeca w treningu Kung Fu

trening ze świecą w kung fuW społeczności chińskich sztuk walki, trening świecy jest istotnym elementem szkolenia adepta kung fu (gongfu). Jest tak, ponieważ w dawnych czasach świeca była podstawowym i łatwo dostępnym źródłem światła. W tym artykule chciałbym przedstawić kilka przykładów treningu ze świecą. Mam nadzieję że te przykłady zainspirują was do takiego treningu.

Nastawienie podczas nauki Kung Fu

Często widzimy praktykujących Gong Fu (Kung Fu), którzy chcą osiągnąć poziom mistrza po 3-4 latach treningu. Nawet dziś ten fenomen nie mógłby się zdarzyć w Chinach. 10 lat ciężkiej pracy i nauki pod okiem mistrza to absolutne minimum aby dotrzeć do korzeni stylu. Zbyt wielu ćwiczących szuka mnogości form, sekwencji, kata zamiast sięgnąć głębiej i zrozumieć cel ruchu, doskonalić go i ćwiczyć się w jego zastosowaniu. Jestem bardzo rozczarowany widząc, że dzisiejsze pokolenie nie może doczekać się mianowania ich "mistrzem" lub "sifu" - że nie chcą ciężko zapracować na ten zaszczyt. Wydaje się, że pieniądze i fałszywa duma umiejscowiły się przed wewnętrzną satysfakcją i samodyscypliną. Jakość tradycyjnego Gong Fu traci przez ostatnie 20 lat ponieważ artyści sztuk walk zajmują się “kwiatami” i “gałęziami” różnych styli zamiast zgłębiać ich korzenie.

Kiedyś wziąłem pomarańczę i pokazałem ją moim uczniom pytając:
- Co to jest?
- Pomarańcza - odpowiedzieli.
- Czy wiecie jaka to jest pomarańcza?
- Oczywiście - powiedzieli wszyscy.
- Nie wiecie - powiedziałem - bo to jest plastikowa pomarańcza. Wygląda jak prawdziwa ale nie można jej obrać ani spróbować.
Potem wziąłem prawdziwą pomarańczę, obrałem i spytałem:
- Teraz kiedy zobaczyliście wnętrze, czy wiecie czym jest pomarańcza?
- Tak - odpowiedzieli - teraz naprawdę wiemy widząc środek.
- Nie, dopiero kiedy ugryziecie będziecie wiedzieć. Potem podałem im kawałki obranej pomarańczy i jeszcze raz spytałem.
- Teraz kiedy spróbowaliśmy - odpowiedzieli - już wiemy. Możemy nawet określić czy jest słodka czy kwaśna.
- Nie, nadal nie wiecie. Czy próbowaliście ziarenek w środku? Czy wiecie jak sadzić i pielęgnować krzew? Jakiej wody, gleby potrzeba? Jakiej pogody i nawożenia?
- Mistrzu czy to jest w porządku? Tą drogą to się ciągnie bez końca.
– I właśnie o to chodzi. Gong Fu jest jak ta pomarańcz. Im głębiej kopiesz tym więcej odkrywasz. Kiedy artysta sztuk walk naprawdę rozumie tę zasadę staje się pokorny i szuka więcej. Ucząc się stylu musisz zdjąć tę skórę i posmakować wnętrza - nie możesz patrzyć tylko na to, co zewnętrzne. Kiedy spróbujesz, będziesz wiedział czy wolisz pomarańcze czy jabłka. Kiedy dokonujesz wyboru powinieneś studiować jak się sadzi i pielęgnuje. Ta wiedza rośnie ponieważ jest korzeniem nauki. Daje wiele owoców zamiast jednego. Jest to długi, bolesny i trudny proces. Kung Fu znaczy przecież energia i czas.
Ponieważ większość teorii jest taka sama, niezależnie od rodzaju “owocu”, jeśli gruntownie pojmiesz jedną, zrozumiesz pozostałe z mniejszym wysiłkiem. Nauka Gong Fu jest taka sama. Nie ma znaczenia który styl, defensywny czy ofensywny, podstawy pozostają takie same.
Chcąc zrozumieć korzeń jakiegoś stylu musisz szukać jego pochodzenia. W Chinach nazywamy to “SUH YUAN” (Trop Źródłowy) lub “JUEI YUAN” (Biec ku Początkowi). Dlatego musisz zapytać: Gdzie powstał mój styl? Kto jest mistrzem mojego mistrza? Co jest podstawą stylu? Co jest podstawą obrony i ataku?
Na przykład mało ludzi wie, że chińskie Chin Na jest przodkiem Jujitsu. Jak wielu trenujących Judo lub Jujitsu porównuje swój styl z jego źródłami?
Podobnie smutna sprawa jest z Wushu, które w Chinach zaczyna wracać do prawdziwego Gong Fu, ale w USA i na Zachodzie wciąż kładzie nacisk na wygląd form. Wushu bez bojowych podstaw jest jak plastikowa pomarańcza.
Ucząc się pielęgnacji rośliny zauważasz, że im dłużej to robisz tym więcej jest do zrozumienia. Jakże więc możesz być usatysfakcjonowany? Im więcej rozumiesz, tym stajesz się pokorniejszy. Wiesz już od kogo możesz się uczyć - dopóki twój mistrz/nauczyciel jest skromny, dopóty nie popełnia błędu, nawet jeśli nie jest bardzo dobry z pewnością wkrótce będzie. Chińskie przysłowia mówią:

 

Im wyżej bambus rośnie, tym niżej się ugina
Jak ponad niebem jest inne niebo, tak ponad talentem jest większy talent

Pokora zbiera, zadowolenie gubi

Moralno-etyczne zasady Kung Fu

Według staro-chińskich wierzeń i przekonań, zarówno w człowieku jak i w całej przyrodzie istnieją dwa przeciwstawne i ścierające się ze sobą pierwiastki, które decydują praktycznie o wszystkim, co dzieje się wokół nas i w nas samych.

Styl Południowego Białego Żurawia (Nan Bai He Quan)

Mówi się, że styl ten stworzyła kobieta imieniem Fang, Qi-Niang we wczesnym okresie Qing Kangxi (1662-1723 r. n. e.). Według książki Tezy Pięści Białego Żurawia (Bai He Quan Lun) w Lishui, w prowincji Zhejiang w okresie tym żył stary mistrz Fang, Zhen-Dong (inaczej zwany Fang, Zhang-Guang), który uczył swoją córkę Fang, Qi-Niang sztuki walki. Fang, Qi-Niang często chodziła nad rzekę blisko jej domu, by obserwować jak żurawie polują, bawią się w wodzie, skaczą, potrząsają ciałem, krzyczą i śpią.

Kung Fu - energia i czas

Podejmując naukę Kung Fu, dobrze jest rozpocząć od zrozumienia znaczenia tego słowa. Kung Fu (lub inaczej - Gongfu) dosłownie oznacza energię (Kung) i czas (Fu). Wielu ludzi z Zachodu błędnie sądzi, że samo Kung Fu oznacza już pewien sposób walki.

Style Kung Fu - twarde, miękko-twarde i miękkie

Chińskie style sztuk walki można rozróżniać po sposobie w jaki manifestują Jin (bojową moc); dzielimy je na style twarde, miękkie i twardo-miękkie. Ogólnie mówiąc style twarde wykorzystują w większym stopniu siłę mięśni. W tych stylach Qi doprowadza się do mięśni lub wytwarza w określonym obszarze, po czym napina się mięśnie aby uwięziona w nich Qi doenergetyzowała je do poziomu maksymalnej sprawności.