Ostatnia aktualizacja 5 listopada, 2020
Zachodnią widownię najbardziej fascynują pokazy rozbijania twardych przedmiotów, takich jak: deski i cegły. Jednak widownia, a nawet wykonujący pokaz często ignorują stojące za tym zasady. Faktem jest, że wielu praktyków sztuk walk rozbijając twarde przedmioty naraża się na różnego rodzaju kontuzje, które ujawniają się dopiero w późniejszym życiu. Jest to tym ważniejsze, że wielu instruktorów namawia uczniów do rozbijania twardych przedmiotów bez znajomości celu tego treningu i ogólnej teorii. Tekst ten pozwoli czytelnikowi zrozumieć te apekty tak, aby mógł w przyszłości uniknąć niepotrzebnych kontuzji.
Rozbijanie twardych przedmiotów jest znane w Chinach od setek lat. Umiejętność ta nazywana była zwykle „Dłonią Żelaznego Piasku” lub „Dłonią Czerwonego Piasku”. Wiele stylów chińskiego Wu Shu (Kung Fu, Gong Fu) ma swoje własne metody rozwijania Dłoni Żelaznego Piasku. Metody te mogą się różnić, jednak zasady stojące za nimi są podobne, a często takie same.
Najważniejszą sprawą jest tu prosty fakt fizjologiczny. Kiedy uderza się silnie w twardy przedmiot, następuje uszkodzenie nerwów i powstawanie stłuczeń w kościach lub wewnątrz stawów. Łatwo jest więc zauważyć, że rozbijanie twardych przedmiotów może być powodem niepotrzebnych, trwałych uszkodzeń, szczególnie jeśli ręka nie jest do tego odpowiednio przygotowana.
Poprzez lata poszukiwań chińscy praktycy sztuk walk rozwinęli metody, które dały im wielką siłę w dłoniach bez powodowania uszkodzeń nerwów, kości czy mięśni. Podstawowa zasada to stopniowe wzmacnianie kości, mięśni i nerwów, tak aby mogły wytrzymywać większy szok. Równolegle stosuje się zioła do leczenia każdego uszkodzenia. Na każdym etapie rozwoju (w zależności od stylu jest ich od dziesięciu do dwunastu – np. w Białym Żurawiu dwanaście) stosuje się różne zioła łagodzące surowość metod treningowych. Dzięki stosowaniu odpowiednich ziół ręka staje się coraz bardziej odporna. Cały proces trwa co najmniej trzy lata. Jeśli jest on skracany, dłoń nie zostaje wyleczona przy pomocy ziół. Rezultatem skracania procesu treningowego jest powstawanie uszkodzeń, które można zaobserwować u niektórych praktyków sztuk walk z innych stylów niż Kung Fu. Wielu z nich zbyt szybko przystępuje do rozbijania desek i cegieł, a niektórzy w ogóle nie korzystają z ziół. Czasami okres ten wynosi mniej niż trzy miesiące. Dochodzi nawet do tego, że nie mogą oni całkowicie wyprostować dłoni. Nie mogą także powstrzymać ich drżenia, ponieważ wewnętrzne stłuczenia działają na nerwy, mięśnie i krążenie Qi. Można powiedzieć, że zbyt szybkie przystępowanie do robijania desek i cegieł jest powodem późniejszego artretyzmu.
Dłoń Żelaznego Piasku wzięła swoją nazwę od ostatniego etapu treningowego, który jest najbardziej niebezpieczny. Owalny sagan wypełnia się żelaznymi kulkami lub piaskiem i podgrzewa (nazwa Dłoń Żelaznego Piasku pochodzi od jego koloru po podgrzaniu). Ćwiczący zanurza ręce w saganie i grzebie w piasku zgodnie z zalecaną metodą. Na tym etapie nerwy dłoni poddawane są maksymalnemu oddziaływaniu. Dlatego też używane wtedy zioła są bardzo trujące i muszą być stosowane bardzo ostrożnie.
Aby przetestować Dłoń Żelaznego Piasku umieszcza się dwanaście cegieł w stosie. Cegły spoczywają na płaskiej podłodze, a między nimi nie ma żadnych przerw (niektóre style lekko oddzielają jedną cegłę od drugiej). Teraz w stos cegieł uderza się płaską dłonią. Trenujący, który posiada umiejętność Dłoni Żelaznego Piasku ma tak wielką kontrolę, że może rozbić cegłę znajdującą się na dowolnym poziomie. W ten sposób potrafi on wyzwalać siłę na dowolnej głębokości ciała przeciwnika.
Ostrzeżeniem dla potencjalnych uczniów niech będzie to, że trening Dłoni Żelaznego Piasku wymaga wykwalifikowanego mistrza. Próbowanie ćwiczenia bez jego instrukcji prowadzi do poważnych uszkodzeń. Poza tym, należy zdać sobie sprawę, że trzeba stosować wiele różnych ziół, które dostępne są tylko w Azji, a na Zachodzie są bardzo trudno dostępne lub niezwykle drogie.
Chociaż Dłoń Żelaznego Piasku daje ogromną siłę, jednak ćwiczący często staje się bezpłodny między ósmym a dziesiątym etapem. Zgodnie z teorią akupunktury nerwy znajdujące się w dłoni mogą wpływać na organy rozrodcze (jądra), jeśli są one nadmiernie stymulowane. Oczywistym jest, że taka stymulacja ma miejsce w czasie treningu. Najczęściej do tego etapu treningowego przystępują ci, którzy już posiadają dzieci lub nie planują w ogóle ich mieć.
Polecane dla Ciebie
Kluczowe punkty treningu Kung Fu Białego Żurawia (Bai He)
Żuraw jest słabym zwierzęciem, które nie ma zbyt dużo siły do wykorzystania w walce. Jednak w razie potrzeby…
Rozwijanie fizycznego potencjału w sztukach walki – część 1
W ciągu wielu lat doświadczeń i treningów praktycy sztuk walki uświadomili sobie, ze w walce istnieją w zasadzie…
Teoria Treningu Południowych Stylów Białego Żurawia
Teorie (założenia) treningu są podstawą każdego stylu. Ze zrozumienia teorii wynikają ruchy i techniki. Jeżeli praktykujesz styl Żurawia…
Uszkodzenia stawów ramion podczas treningów sztuki walki
Uszkodzenia rąk zdarzają się często w treningu sztuk walk. Dzieje się tak dlatego, że prawie wszyscy praktycy sztuk…
Świeca w treningu Kung Fu
W społeczności chińskich sztuk walki, trening świecy jest istotnym elementem szkolenia adepta kung fu (gongfu). Jest tak, ponieważ…
Nastawienie podczas nauki Kung Fu
Często widzimy praktykujących Gong Fu (Kung Fu), którzy chcą osiągnąć poziom mistrza po 3-4 latach treningu. Nawet dziś…
Moralno-etyczne zasady Kung Fu
Według staro-chińskich wierzeń i przekonań, zarówno w człowieku jak i w całej przyrodzie istnieją dwa przeciwstawne i ścierające…
Qi, sploty nerwowe i punkty witalne
Prawidłowe zrozumienie takich ważnych rzeczy jak medytacja, nacisk lub uderzenia na punkty, siła wewnętrzna i masaż uzależnione są…
Styl Południowego Białego Żurawia (Nan Bai He Quan)
Mówi się, że styl ten stworzyła kobieta imieniem Fang, Qi-Niang we wczesnym okresie Qing Kangxi (1662-1723…
Historia klasztoru Shaolin
Zwracając sięw kierunku historii Wu Shu dostrzegamy, że mimo iż istniało wiele stylów, to jednak najlepiej zorganizowany był…
Kung Fu znaczy energia i czas
Podejmując naukę Kung Fu, dobrze jest rozpocząć od zrozumienia znaczenia tego słowa. Kung Fu (lub inaczej – Gongfu)…
Style Kung Fu – twarde, miękko-twarde i miękkie
Chińskie style sztuk walki można rozróżniać po sposobie w jaki manifestują Jin (bojową moc); dzielimy je na style…
Urzeczywistnianie swojego Kung Fu
Wywiad z dr Yang Jwing-Mingiem (marzec 1998)
Magazyn Kung Fu: Naucza Pan w USA od wielu lat. Polskę odwiedzał Pan wielokrotnie, obecna wizyta jest już…
Wywiad z dr Yang Jwing-Mingiem – Qi Magazine 1996
Dr Yang Jwing Ming od wielu lat jest jednym z przodujących nauczycieli sztuk walki Kung Fu, Qigong (Chi…
Trening sztuk walk
Wielu ludzi ćwiczy dziś różne sztuki walki, ale tylko nieliczni potrafią dostrzec i zrozumieć prawdziwe znaczenie treningu….