Dłoń Żelaznego Piasku – żelazna pięść Kung Fu

Dłoń Żelaznego Piasku – żelazna pięść w Kung Fu

Ostatnia aktualizacja 5 listopada, 2020

Zachodnią widownię najbardziej fascynują pokazy rozbijania twardych przedmiotów, takich jak: deski i cegły. Jednak widownia, a nawet wykonujący pokaz często ignorują stojące za tym zasady. Faktem jest, że wielu praktyków sztuk walk rozbijając twarde przedmioty naraża się na różnego rodzaju kontuzje, które ujawniają się dopiero w późniejszym życiu. Jest to tym ważniejsze, że wielu instruktorów namawia uczniów do rozbijania twardych przedmiotów bez znajomości celu tego treningu i ogólnej teorii. Tekst ten pozwoli czytelnikowi zrozumieć te apekty tak, aby mógł w przyszłości uniknąć niepotrzebnych kontuzji.

Rozbijanie twardych przedmiotów jest znane w Chinach od setek lat. Umiejętność ta nazywana była zwykle „Dłonią Żelaznego Piasku” lub „Dłonią Czerwonego Piasku”. Wiele stylów chińskiego Wu Shu (Kung Fu, Gong Fu) ma swoje własne metody rozwijania Dłoni Żelaznego Piasku. Metody te mogą się różnić, jednak zasady stojące za nimi są podobne, a często takie same.

Najważniejszą sprawą jest tu prosty fakt fizjologiczny. Kiedy uderza się silnie w twardy przedmiot, następuje uszkodzenie nerwów i powstawanie stłuczeń w kościach lub wewnątrz stawów. Łatwo jest więc zauważyć, że rozbijanie twardych przedmiotów może być powodem niepotrzebnych, trwałych uszkodzeń, szczególnie jeśli ręka nie jest do tego odpowiednio przygotowana.

Poprzez lata poszukiwań chińscy praktycy sztuk walk rozwinęli metody, które dały im wielką siłę w dłoniach bez powodowania uszkodzeń nerwów, kości czy mięśni. Podstawowa zasada to stopniowe wzmacnianie kości, mięśni i nerwów, tak aby mogły wytrzymywać większy szok. Równolegle stosuje się zioła do leczenia każdego uszkodzenia. Na każdym etapie rozwoju (w zależności od stylu jest ich od dziesięciu do dwunastu – np. w Białym Żurawiu dwanaście) stosuje się różne zioła łagodzące surowość metod treningowych. Dzięki stosowaniu odpowiednich ziół ręka staje się coraz bardziej odporna. Cały proces trwa co najmniej trzy lata. Jeśli jest on skracany, dłoń nie zostaje wyleczona przy pomocy ziół. Rezultatem skracania procesu treningowego jest powstawanie uszkodzeń, które można zaobserwować u niektórych praktyków sztuk walk z innych stylów niż Kung Fu. Wielu z nich zbyt szybko przystępuje do rozbijania desek i cegieł, a niektórzy w ogóle nie korzystają z ziół. Czasami okres ten wynosi mniej niż trzy miesiące. Dochodzi nawet do tego, że nie mogą oni całkowicie wyprostować dłoni. Nie mogą także powstrzymać ich drżenia, ponieważ wewnętrzne stłuczenia działają na nerwy, mięśnie i krążenie Qi. Można powiedzieć, że zbyt szybkie przystępowanie do robijania desek i cegieł jest powodem późniejszego artretyzmu.

Żelazna Pięść – rozbijanie twardych przedmiotów

Dłoń Żelaznego Piasku wzięła swoją nazwę od ostatniego etapu treningowego, który jest najbardziej niebezpieczny. Owalny sagan wypełnia się żelaznymi kulkami lub piaskiem i podgrzewa (nazwa Dłoń Żelaznego Piasku pochodzi od jego koloru po podgrzaniu). Ćwiczący zanurza ręce w saganie i grzebie w piasku zgodnie z zalecaną metodą. Na tym etapie nerwy dłoni poddawane są maksymalnemu oddziaływaniu. Dlatego też używane wtedy zioła są bardzo trujące i muszą być stosowane bardzo ostrożnie.

Aby przetestować Dłoń Żelaznego Piasku umieszcza się dwanaście cegieł w stosie. Cegły spoczywają na płaskiej podłodze, a między nimi nie ma żadnych przerw (niektóre style lekko oddzielają jedną cegłę od drugiej). Teraz w stos cegieł uderza się płaską dłonią. Trenujący, który posiada umiejętność Dłoni Żelaznego Piasku ma tak wielką kontrolę, że może rozbić cegłę znajdującą się na dowolnym poziomie. W ten sposób potrafi on wyzwalać siłę na dowolnej głębokości ciała przeciwnika.

Ostrzeżeniem dla potencjalnych uczniów niech będzie to, że trening Dłoni Żelaznego Piasku wymaga wykwalifikowanego mistrza. Próbowanie ćwiczenia bez jego instrukcji prowadzi do poważnych uszkodzeń. Poza tym, należy zdać sobie sprawę, że trzeba stosować wiele różnych ziół, które dostępne są tylko w Azji, a na Zachodzie są bardzo trudno dostępne lub niezwykle drogie.

Chociaż Dłoń Żelaznego Piasku daje ogromną siłę, jednak ćwiczący często staje się bezpłodny między ósmym a dziesiątym etapem. Zgodnie z teorią akupunktury nerwy znajdujące się w dłoni mogą wpływać na organy rozrodcze (jądra), jeśli są one nadmiernie stymulowane. Oczywistym jest, że taka stymulacja ma miejsce w czasie treningu. Najczęściej do tego etapu treningowego przystępują ci, którzy już posiadają dzieci lub nie planują w ogóle ich mieć.


Polecane dla Ciebie

Trening sztuk walk

Wielu ludzi ćwiczy dziś różne sztuki walki, ale tylko nieliczni potrafią dostrzec i zrozumieć prawdziwe znaczenie treningu….

Czytaj dalej…