Trening Kung Fu ze świecą

Świeca w treningu Kung Fu

Ostatnia aktualizacja 6 listopada, 2020

W społeczności chińskich sztuk walki, trening świecy jest istotnym elementem szkolenia adepta kung fu (gongfu). Jest tak, ponieważ w dawnych czasach świeca była podstawowym i łatwo dostępnym źródłem światła. W tym artykule chciałbym przedstawić kilka przykładów treningu ze świecą. Mam nadzieję że te przykłady zainspirują was do takiego treningu.

W społeczności chińskich sztuk walki, trening świecy jest istotnym elementem szkolenia adepta kung fu (gongfu). Jest tak, ponieważ w dawnych czasach świeca była podstawowym i łatwo dostępnym źródłem światła. W tym artykule chciałbym przedstawić kilka przykładów treningu ze świecą. Mam nadzieję że te przykłady zainspirują was do takiego treningu.

Trening koncentracji

Najbardziej użytecznym sposobem wykorzystania świecy w sztukach walki jest trening koncentracji umysłu i wzroku. Na początku siądź prosto w ciemnym pokoju, obserwując płomień świecy w stanie wyciszonego i odprężonego umysłu. Musisz zogniskować swoje spojrzenie z pełną koncentracją na płomieniu świecy i wyłapywać każde jego drgnięcie nie mrugając powiekami. Ćwicz tak przez pół godziny. Trening ten jest bardzo użyteczny w walce, gdzie twój umysł musi być uważny a obserwacja ruchów przeciwnika wrażliwa i dokładna.

Na początku trudno jest utrzymać koncentrację i nie mrugać powiekami dłużej niż kilka minut, jednak systematyczna praktyka doprowadzi cię do celu. Gdy ćwiczenie to nie sprawia ci już kłopotu, umieść świecę na wahadełku i wpraw ją w ruch. Zacznij trening od początku, z tym że teraz świeca znajduje się w ruchu. Gdy będziesz potrafił osiągnąć wysoką koncentrację, zacznij się poruszać dookoła kołysającej się świecy i ponownie praktykuj w ten sam sposób. Taki trening podniesie twoją koncentację na wyższe poziomy, a twój duch będzie się coraz bardziej wyostrzał.

Trening Jin

Drugim sposobem treningu ze świecą jest bardzo ważny trening Jin (siły bojowej), dzięki któremu rozwijamy penetrację i prezycję technik. W trakcie treningu wykorzystaj płomień świecy jako cel dla twojej Jin. Na przykład: jako trening Uderzającego Jin. Stani przed świecą w takiej odległości, aby po wyprostowaniu ramienia, odległość pomiędzy twoją pięścią a płomieniem wyniosła ok. 5 cali. Skoncentruj swój umysł i siłę uderzenia, celując w płomień staraj się go zgasić. Tylko gdy twój umysł i siła będą skoncentrowane będziesz mógł tego dokonać. Później, gdy potrafisz zgasić świecę w czterech z pięciu prób powinieneś zwiększyć dystans. Jeśli jesteś zdolny zgasić świecę z odległości jednej stopy, twoja siła i koncentracja osiągają wysoki stopień penetracji. Gdy użyjesz takiej siły do ataku na przeciwnika, jest ona zdolna spenetrować nawet jego organy wewnętrzne.

Trening Qi

Trening Qi ze świecą

W wewnętrznych sztukach walki, świeca zwykle była używana w treningu koncentracji umysłu i ogniskowania Qi. Gdy umysł jest skoncentrowany do wysokiego poziomu, Qi będzie prowadzona silnym strumieniem. Trening jest bardzo prosty. Siądź wygodnie przed świecą z dłonią ułożoną w kształcie „sekretnego miecza”. Przyjmiesz taką formę ręki poprzez wyprostowanie palców wskazującego i środkowego, podczas gdy serdeczny i mały paluszek dotykają kciuka. Taka forma dłoni pozwala rozszerzyć się Qi poza palce. Trzymaj dłoń „sekretnego miecza” w odległości 2 cali od płomienia. Bez poruszania ręką, w koordynacji z oddychaniem i rozszerzaniem Qi spróbuj sprawić aby płomień się poruszył.

Nowoczesne badania wskazują, że bioelektryczność jest ściśle związana z Qi i że zewnętrzne skutki manifestacji Qi są powodowane przez bioelektryczność wpływającą na otoczenie. Na przykład, gdy ta elektryczność jest prowadzona do palców, może generować zawirowania powietrza i wytworzyć podmuch. Ten podmuch może z kolei wprawić płomień świecy w ruch. Naturalnie osiągnięcie takiego celu zajmuje wiele lat intensywnego treningu. Dalsze badania Qi i bioelektryczności są bardzo potrzebne i czekam na jakiekolwiek informacje od was na temat badań i obserwacji tego zagadnienia.

Powyżej przedstawiłem trzy przykłady treningu ze świecą. Jeśli zrozumiesz teorię i zasady treningu ze świecą , możesz opracować wiele innych metod. To jest proste, niedrogie i efektywne ćwiczenie. Jest to też jeden z najlepszych sposobów treningu cierpliwości i wytrwałości.


Polecane dla Ciebie

Trening sztuk walk

Wielu ludzi ćwiczy dziś różne sztuki walki, ale tylko nieliczni potrafią dostrzec i zrozumieć prawdziwe znaczenie treningu….

Czytaj dalej…