Ostatnia aktualizacja 6 listopada, 2020
W społeczności chińskich sztuk walki, trening świecy jest istotnym elementem szkolenia adepta kung fu (gongfu). Jest tak, ponieważ w dawnych czasach świeca była podstawowym i łatwo dostępnym źródłem światła. W tym artykule chciałbym przedstawić kilka przykładów treningu ze świecą. Mam nadzieję że te przykłady zainspirują was do takiego treningu.
W społeczności chińskich sztuk walki, trening świecy jest istotnym elementem szkolenia adepta kung fu (gongfu). Jest tak, ponieważ w dawnych czasach świeca była podstawowym i łatwo dostępnym źródłem światła. W tym artykule chciałbym przedstawić kilka przykładów treningu ze świecą. Mam nadzieję że te przykłady zainspirują was do takiego treningu.
Trening koncentracji
Najbardziej użytecznym sposobem wykorzystania świecy w sztukach walki jest trening koncentracji umysłu i wzroku. Na początku siądź prosto w ciemnym pokoju, obserwując płomień świecy w stanie wyciszonego i odprężonego umysłu. Musisz zogniskować swoje spojrzenie z pełną koncentracją na płomieniu świecy i wyłapywać każde jego drgnięcie nie mrugając powiekami. Ćwicz tak przez pół godziny. Trening ten jest bardzo użyteczny w walce, gdzie twój umysł musi być uważny a obserwacja ruchów przeciwnika wrażliwa i dokładna.
Na początku trudno jest utrzymać koncentrację i nie mrugać powiekami dłużej niż kilka minut, jednak systematyczna praktyka doprowadzi cię do celu. Gdy ćwiczenie to nie sprawia ci już kłopotu, umieść świecę na wahadełku i wpraw ją w ruch. Zacznij trening od początku, z tym że teraz świeca znajduje się w ruchu. Gdy będziesz potrafił osiągnąć wysoką koncentrację, zacznij się poruszać dookoła kołysającej się świecy i ponownie praktykuj w ten sam sposób. Taki trening podniesie twoją koncentację na wyższe poziomy, a twój duch będzie się coraz bardziej wyostrzał.
Trening Jin
Drugim sposobem treningu ze świecą jest bardzo ważny trening Jin (siły bojowej), dzięki któremu rozwijamy penetrację i prezycję technik. W trakcie treningu wykorzystaj płomień świecy jako cel dla twojej Jin. Na przykład: jako trening Uderzającego Jin. Stani przed świecą w takiej odległości, aby po wyprostowaniu ramienia, odległość pomiędzy twoją pięścią a płomieniem wyniosła ok. 5 cali. Skoncentruj swój umysł i siłę uderzenia, celując w płomień staraj się go zgasić. Tylko gdy twój umysł i siła będą skoncentrowane będziesz mógł tego dokonać. Później, gdy potrafisz zgasić świecę w czterech z pięciu prób powinieneś zwiększyć dystans. Jeśli jesteś zdolny zgasić świecę z odległości jednej stopy, twoja siła i koncentracja osiągają wysoki stopień penetracji. Gdy użyjesz takiej siły do ataku na przeciwnika, jest ona zdolna spenetrować nawet jego organy wewnętrzne.
Trening Qi
W wewnętrznych sztukach walki, świeca zwykle była używana w treningu koncentracji umysłu i ogniskowania Qi. Gdy umysł jest skoncentrowany do wysokiego poziomu, Qi będzie prowadzona silnym strumieniem. Trening jest bardzo prosty. Siądź wygodnie przed świecą z dłonią ułożoną w kształcie „sekretnego miecza”. Przyjmiesz taką formę ręki poprzez wyprostowanie palców wskazującego i środkowego, podczas gdy serdeczny i mały paluszek dotykają kciuka. Taka forma dłoni pozwala rozszerzyć się Qi poza palce. Trzymaj dłoń „sekretnego miecza” w odległości 2 cali od płomienia. Bez poruszania ręką, w koordynacji z oddychaniem i rozszerzaniem Qi spróbuj sprawić aby płomień się poruszył.
Nowoczesne badania wskazują, że bioelektryczność jest ściśle związana z Qi i że zewnętrzne skutki manifestacji Qi są powodowane przez bioelektryczność wpływającą na otoczenie. Na przykład, gdy ta elektryczność jest prowadzona do palców, może generować zawirowania powietrza i wytworzyć podmuch. Ten podmuch może z kolei wprawić płomień świecy w ruch. Naturalnie osiągnięcie takiego celu zajmuje wiele lat intensywnego treningu. Dalsze badania Qi i bioelektryczności są bardzo potrzebne i czekam na jakiekolwiek informacje od was na temat badań i obserwacji tego zagadnienia.
Powyżej przedstawiłem trzy przykłady treningu ze świecą. Jeśli zrozumiesz teorię i zasady treningu ze świecą , możesz opracować wiele innych metod. To jest proste, niedrogie i efektywne ćwiczenie. Jest to też jeden z najlepszych sposobów treningu cierpliwości i wytrwałości.
Polecane dla Ciebie
Kluczowe punkty treningu Kung Fu Białego Żurawia (Bai He)
Żuraw jest słabym zwierzęciem, które nie ma zbyt dużo siły do wykorzystania w walce. Jednak w razie potrzeby…
Rozwijanie fizycznego potencjału w sztukach walki – część 1
W ciągu wielu lat doświadczeń i treningów praktycy sztuk walki uświadomili sobie, ze w walce istnieją w zasadzie…
Teoria Treningu Południowych Stylów Białego Żurawia
Teorie (założenia) treningu są podstawą każdego stylu. Ze zrozumienia teorii wynikają ruchy i techniki. Jeżeli praktykujesz styl Żurawia…
Dłoń Żelaznego Piasku – żelazna pięść w Kung Fu
Zachodnią widownię najbardziej fascynują pokazy rozbijania twardych przedmiotów, takich jak: deski i cegły. Jednak widownia, a nawet wykonujący…
Uszkodzenia stawów ramion podczas treningów sztuki walki
Uszkodzenia rąk zdarzają się często w treningu sztuk walk. Dzieje się tak dlatego, że prawie wszyscy praktycy sztuk…
Nastawienie podczas nauki Kung Fu
Często widzimy praktykujących Gong Fu (Kung Fu), którzy chcą osiągnąć poziom mistrza po 3-4 latach treningu. Nawet dziś…
Moralno-etyczne zasady Kung Fu
Według staro-chińskich wierzeń i przekonań, zarówno w człowieku jak i w całej przyrodzie istnieją dwa przeciwstawne i ścierające…
Qi, sploty nerwowe i punkty witalne
Prawidłowe zrozumienie takich ważnych rzeczy jak medytacja, nacisk lub uderzenia na punkty, siła wewnętrzna i masaż uzależnione są…
Styl Południowego Białego Żurawia (Nan Bai He Quan)
Mówi się, że styl ten stworzyła kobieta imieniem Fang, Qi-Niang we wczesnym okresie Qing Kangxi (1662-1723…
Historia klasztoru Shaolin
Zwracając sięw kierunku historii Wu Shu dostrzegamy, że mimo iż istniało wiele stylów, to jednak najlepiej zorganizowany był…
Kung Fu znaczy energia i czas
Podejmując naukę Kung Fu, dobrze jest rozpocząć od zrozumienia znaczenia tego słowa. Kung Fu (lub inaczej – Gongfu)…
Style Kung Fu – twarde, miękko-twarde i miękkie
Chińskie style sztuk walki można rozróżniać po sposobie w jaki manifestują Jin (bojową moc); dzielimy je na style…
Wywiad z dr Yang Jwing-Mingiem – Qi Magazine 1996
Dr Yang Jwing Ming od wielu lat jest jednym z przodujących nauczycieli sztuk walki Kung Fu, Qigong (Chi…
Urzeczywistnianie swojego Kung Fu
Wywiad z dr Yang Jwing-Mingiem (marzec 1998)
Magazyn Kung Fu: Naucza Pan w USA od wielu lat. Polskę odwiedzał Pan wielokrotnie, obecna wizyta jest już…
Trening sztuk walk
Wielu ludzi ćwiczy dziś różne sztuki walki, ale tylko nieliczni potrafią dostrzec i zrozumieć prawdziwe znaczenie treningu….