Ostatnia aktualizacja 9 listopada, 2020
Uszkodzenia rąk zdarzają się często w treningu sztuk walk. Dzieje się tak dlatego, że prawie wszyscy praktycy sztuk walk wzmacniają swoje ręce aby zwiększyć ich siłę i niszczycielski potencjał. Dowodzą tego pokazy Kung Fu i Karate, gdzie rozbija się deski, cegły i inne przedmioty. Tradycyjną metodą wzmacniania rąk był trening „Dłoń Żelaznego Piasku„. Dzięki niej można było zwiększyć swoje zdolności okaleczenia lub zabicia przeciwnika. „Dłoni żelaznego piasku” była w dawnych czasach bardzo popularna i trening prawie każdego artysty wojennego zawierał do pewnego stopnia tą metodę. W 1930 roku mistrz Gu Zhu-Zhang tłukł na pokazach stosy 12 cegieł za pomocą jednego prostego ciosu dłonią. Prawie każdy chiński styl Kung Fu rozwinął swoją własną wersję „dłoni żelaznego piasku”. Na przykład w stylu Białego Żurawia program nauczania zawiera 12 etapów tej metody, które wymagają dwóch godzin treningu dziennie przez 3 lata.
Rozbijanie twardych przedmiotów
Z powodu niebezpieczeństwa urazów, które kumulując się w stawach mogą stać się przyczyną przerwania cyrkulacji Qi (Chi) w rękach oraz organach wewnętrznych, ważne jest aby trenować bardzo ostrożnie i pod nadzorem mistrza. Istnieją specjalne leki ziołowe konieczne dla zapobieżenia urazom, jednak ich receptury były zwykle trzymane przez każdy styl w sekrecie. Sądzę, że podczas kulturalnego wpływu Chin na Japonię pewne elementy treningu „dłoni żelaznego piasku” przedostały się tam również i stały się częścią treningu karate. Mniemam, że z powodu przesadnego treningu i bezkrytycznego podporządkowania się dawnym receptom wielu adeptów karate trenowało nieprawidłowo. Najbardziej oczywistym tego dowodem jest fakt, iż tak wielu ekspertów karate będących w średnim wieku ma kłopoty ze swymi rękami – trzęsą im się w sposób nie kontrolowany. Wielu żałuje swoich treningów ponieważ rozwinął się u nich artretyzm rąk. Przypominam sobie artykuł przeczytany przeze mnie w magazynie karate krótko po moim przyjeździe do USA w 1974 roku. Napisano tam, że aby wzmocnić ręce powinno się złamać wszystkie stawy, aby mogły odrosnąć większe i mocniejsze. W ciągu następnych 10 lat ćwiczyło u mnie trzech studentów, którzy kiedyś poszli za radą zawartą w tym artykule. Z zamkniętymi oczami uderzyli pięścią w betonowy mur. Byli nastolatkami, ale ich ręce drżały w niekontrolowany sposób. Boję się myśleć ilu młodzieńców popełni takie same błędy! Powinieneś wiedzieć, że nie ma niczego doskonalszego od twojego oryginalnego ciała. Istnieją sposoby rozwijania i wzmacniania ciała lecz nie poprzez niszczenie go.
Czasy, kiedy ręce były używane jako broń należą do przeszłości. Aby robić wrażenie na ludziach nie musisz uszkadzać swoich rąk. „Dłoń żelaznego piasku” jest treningiem szkodliwym dla ciała, zwłaszcza wtedy, gdy nie możemy przewidzieć jego skutków. Jeśli pragniesz imponować ludziom swoimi umiejętnościami w sztukach walki to staraj się robić wrażenie moralnością, mądrością i wiedzą.
Innym popularnym sposobem wzmacniania rąk oraz ramion jest przywiązywanie do nich obciążników. Ogólnie mówiąc, jeśli wiesz jak właściwie trenować nie jest to metoda tak szkodliwa jak „dłoń żelaznego piasku”. Musisz pamiętać jednak, że NIE MOŻNA ZBUDOWAĆ SWEGO CIAŁA W JEDEN DZIEŃ.
Jeśli będziesz cierpliwy i rozpoczniesz z małymi obciążeniami, to poprzez stopniowe ich zwiększanie będziesz rozwijał swoje ciało. Wielu artystów wojennych dało się ponieść emocjom i próbowało dosięgnąć nieba w jeden dzień. Częstym rezultatem były trwałe uszkodzenia wiązadeł. Ci ludzie trenowali z męstwem i determinacją ale bez sensu. Dlatego moją radą dla Ciebie jest: TRENUJ MĄDRZE!
Trening Jing
Drugą powszechną przyczyną urazów stawów ramion jest nieprawidłowy trening Jing. Jing jest siłą, która przekazywana jest do rąk poprzez szarpnięcia ciała. Częstym problemem jest nadmierny entuzjazm studentów. Normalnie w ciągu niewielu miesięcy, pod okiem dobrego mistrza student odkryje klucz do manifestacji Jing za pomocą sztuczek i wkłada zbyt wiele wysiłku w ten trening ignorując możliwości swojego ciała. Nie można zbudować ludzkiego ciała w jeden dzień. Wiele czasu zajmuje przygotowanie ścięgien oraz wiązadeł tak, by mogły znosić spore obciążenia spowodowane stosowaniem Jing. Ktoś, kto ignoruje ten fakt ponosi ryzyko trwałego uszkodzenia wiązadeł w łokciach i ramionach.
Polecane dla Ciebie
Kluczowe punkty treningu Kung Fu Białego Żurawia (Bai He)
Żuraw jest słabym zwierzęciem, które nie ma zbyt dużo siły do wykorzystania w walce. Jednak w razie potrzeby…
Rozwijanie fizycznego potencjału w sztukach walki – część 1
W ciągu wielu lat doświadczeń i treningów praktycy sztuk walki uświadomili sobie, ze w walce istnieją w zasadzie…
Teoria Treningu Południowych Stylów Białego Żurawia
Teorie (założenia) treningu są podstawą każdego stylu. Ze zrozumienia teorii wynikają ruchy i techniki. Jeżeli praktykujesz styl Żurawia…
Dłoń Żelaznego Piasku – żelazna pięść w Kung Fu
Zachodnią widownię najbardziej fascynują pokazy rozbijania twardych przedmiotów, takich jak: deski i cegły. Jednak widownia, a nawet wykonujący…
Świeca w treningu Kung Fu
W społeczności chińskich sztuk walki, trening świecy jest istotnym elementem szkolenia adepta kung fu (gongfu). Jest tak, ponieważ…
Nastawienie podczas nauki Kung Fu
Często widzimy praktykujących Gong Fu (Kung Fu), którzy chcą osiągnąć poziom mistrza po 3-4 latach treningu. Nawet dziś…
Moralno-etyczne zasady Kung Fu
Według staro-chińskich wierzeń i przekonań, zarówno w człowieku jak i w całej przyrodzie istnieją dwa przeciwstawne i ścierające…
Qi, sploty nerwowe i punkty witalne
Prawidłowe zrozumienie takich ważnych rzeczy jak medytacja, nacisk lub uderzenia na punkty, siła wewnętrzna i masaż uzależnione są…
Styl Południowego Białego Żurawia (Nan Bai He Quan)
Mówi się, że styl ten stworzyła kobieta imieniem Fang, Qi-Niang we wczesnym okresie Qing Kangxi (1662-1723…
Historia klasztoru Shaolin
Zwracając sięw kierunku historii Wu Shu dostrzegamy, że mimo iż istniało wiele stylów, to jednak najlepiej zorganizowany był…
Kung Fu znaczy energia i czas
Podejmując naukę Kung Fu, dobrze jest rozpocząć od zrozumienia znaczenia tego słowa. Kung Fu (lub inaczej – Gongfu)…
Style Kung Fu – twarde, miękko-twarde i miękkie
Chińskie style sztuk walki można rozróżniać po sposobie w jaki manifestują Jin (bojową moc); dzielimy je na style…
Urzeczywistnianie swojego Kung Fu
Wywiad z dr Yang Jwing-Mingiem (marzec 1998)
Magazyn Kung Fu: Naucza Pan w USA od wielu lat. Polskę odwiedzał Pan wielokrotnie, obecna wizyta jest już…
Wywiad z dr Yang Jwing-Mingiem – Qi Magazine 1996
Dr Yang Jwing Ming od wielu lat jest jednym z przodujących nauczycieli sztuk walki Kung Fu, Qigong (Chi…
Trening sztuk walk
Wielu ludzi ćwiczy dziś różne sztuki walki, ale tylko nieliczni potrafią dostrzec i zrozumieć prawdziwe znaczenie treningu….