Qigong dla zdrowia i leczenia

Ostatnia aktualizacja 6 listopada, 2020

Qigong początkowo był rozwijany przez Chińczyków jako środek zapewniający dobre zdrowie. Przez ponad 4000 lat Chińczycy badali krążenie Qi w ludzkim ciele, jego związek z porami roku, pogodą i porą dnia. Badania te wykazały, że Qi jest ściśle powiazana z wysokoscią nad poziom morza, położeniem geograficznym, pożywieniem, stanem emocjonalnym a nawet z dźwiękami wydawanymi przez daną osobę. Przestudiowano dogłębnie wiele metod pozwalających  utrzymać krążenie Qi na właściwym poziomie. Metody te można z grubsza podzielić na dwie kategorie: zachowanie zdrowia i leczenie. W pierwszej kategori wyszczególnione są metody pozwalające utrzymać organizm w dobrym zdrowiu i zminimalizować degenerację organów celem wydłużenia życia. W drugiej natrafiamy na techniki pomocne przy leczeniu rozmaitych chorób.

 W Qigong dla zachowania zdrowia, Qi jest rozbudowywana dzięki Wai Dan bądź Nei Dan, a następnie siłą woli wprawiana w krążenie po całym ciele. Zgodnie z teorią akupunktury gładkie krążenie Qi stanowi klucz do zdrowia. Kiedy Qi ulega zastojowi w jakimś kanale, związany z nim organ będzie osłabiony i ulegnie szybszej degeneracji. Takiej degeneracji może zapobiec Qigong.

W leczniczym Qigong techniki są  dostosowane do pacjentów, mając na uwadze kontrolę nad krążeniem Qi i stopniowe uzdrawianie uszkodzonych organów  wewnętrznych, lub obrażeń  zewnętrznych. Najczęściej stosuje się akupunkturę, masaż i pocieranie. Chociaż Wai Dan i Nei Dan wykorzystuje się przede wszystkim do zachowania gładkiego, obfitego krążenia Qi, zaawansowani praktycy posługują się niekiedy tymi technikami do usuwania wewnętrznych wylewów i zastojów Qi spowodowanych kontuzjami. Ostatnie badania wykazały przydatność Wai Dan i Nei Dan do leczenia niektórych nowotworów.


Polecane dla Ciebie

Czym jest Qi?

Qi jest energią lub naturalną siłą wypełniającą Wszechświat. Mówi się o jej trzech podstawowych rodzajach. Niebo (Wszechświat) posiada…

Czytaj dalej…