Ostatnia aktualizacja 4 listopada, 2020
Postawy, formy i ruchy – regulacja ciała
Kiedy uczysz się sztuki wewnętrznej takiej jak Qigong (Chi Kung), czy Taijiquan (Tai Chi Chuan) powinieneś zawsze przestrzegać właściwej procedury treningowej. Na początku należy zwrócić uwagę na ruchy i postarać się, by były maksymalnie dokładne. Te ruchy są dziełem i owocem doświadczeń wielu mądrych pionierów Taijiquan. Tylko po ich opanowaniu i nabraniu wielkiej wprawy znajdziesz się na właściwej ścieżce jeśli chodzi o naukę Taijiquan. Co więcej, musisz nauczyć się w jaki sposób rozluźniać się fizycznie do poziomu, na którym zachowuje się ześrodkowanie i zakorzenienie zarówno fizyczne jak i mentalne. Ten proces nazywamy Regulacją Ciała (Tiao Shen). Dopiero po osiągnięciu stanu regulacji bez regulacji można przejść do następnego stadium. Ćwicząc na tym poziomie nie ma już potrzeby ciągłego, świadomego regulowania ciała gdyż stało się to już nawykiem, dzięki któremu poszczególne formy fizyczne pojawiają się w sposób naturalny. To właśnie rozumie się pod pojęciem „regulacji bez regulacji”.
Regulacja oddechu – koordynowanie ruchów z oddychaniem
Następny krok to nauka umiejętności koordynowania oddechu z ruchem. Przy właściwej koordynacji oddechu można się głębiej odprężyć, co pozwala wprowadzić umysł w bardziej uważny stan. Ten krok nosi nazwę Regulacji Oddechu (Tiao Xi). Należy to ćwiczyć aż do osiągnięcia umiejętności regulowania oddechu bez posługiwania się świadomym umysłem, czyli wspomnianej wcześniej regulacji bez regulacji. Twój oddech musi stać się naturalny, gładki, głęboki, cichy i spokojny. Gdy osiągniesz ten stan stwarzasz tym samym odpowiednie warunki do tego, by umysł mądry wyregulował umysł emocjonalny (Regulacja Umysłu, Tiao Xi).
Wyciszenie umysłu, rozwijanie energii – regulacja Yi (umysł) i Qi (energia)
Jeżeli ćwiczysz Taijiquan tylko dla zdrowia i aby się rozluźnić, regulując swój umysł musisz nauczyć się prowadzić Qi do środków dłoni i podeszw stóp. Nazywamy to Oddychaniem Czterech Bram (Si Xin Hu Xi). Można również prowadzić Qi do skóry i poza nią, w celu uzupełnienia ochronnej Qi. Wzmocni to system odpornościowy i uniesie ducha witalności.
Jeżeli jednak ćwiczysz Taijiquan w celach bojowych, dla sztuk walki, musisz nauczyć się wykorzystywać umysł do prowadzenia Qi do ramion w celu wzmocnienia technik oraz do nóg dla poprawy zakorzenienia. Chcąc skutecznie zamanifestować siłę musisz rozwinąć w sobie poczucie przeciwnika. Aby tego dokonać wyobraź sobie, że znajdujesz się w samym ogniu walki stosując każdą z technik do obrony przed wrogiem. Musisz stworzyć poczucie kontrolowanego pośpiechu, gdyż w sytuacji walki musisz zachować czujność, lecz nie wpadać w stan paniki. Ćwicząc swoje techniki z zachowaniem poczucia i świadomości przeciwnika osiągniesz biegłość na takim poziomie, który okaże się przydatny w razie rzeczywistej potrzeby. Musisz znać bojowe zastosowania każdego ruchu bez potrzeby zatrzymywania się i zastanawiania. Zastosowania stanowią esencję i korzeń Taijiquan. Ten proces prowadzenia Qi nazywamy regulacją Qi (Tiao Qi).
Harmonia z energią Natury – regulacja Shen (Duch)
Na koniec, ostatecznym celem praktyki Taijiquan jest zharmonizowanie energii ćwiczącego z energią całego wszechświata. Pragnąc osiągnąć ten cel musisz wyregulować swego ducha (Tiao Shen), aby stał się silny, stabilny, spokojny i oświecony. Dopiero wtedy można przejść do ostatecznego celu kultywacji Dao: zespolenia niebios (tzn. wszechświata) i ludzkości (Tian Ren He Yi). Po osiągnięciu tego poziomu odkrywa się, że cel, jakim było studiowanie Taijiquan, ego, które podtrzymywało pragnienie uczenia się i doskonalenia roztapia się w Taiji. Taijiquan jest jedynie drogą prowadzącą do zrozumienia życia oraz całego wszechświata. Gdy zbliżasz się do celu dostrzegasz jak twoja motywacja do poznania sztuk walki uległa wysokiej sublimacji, a zdrowie i tężyzna twojego ciała, umysłu i ducha łączy się w jedno i utrzymuje bez świadomego wysiłku z twojej strony. Więcej informacji na ten temat można odnaleźć w rozdziale 4 książki Taijiquan Klasyczny Styl Yang, przy okazji omawiania pięciu procesów regulacji w praktyce Taijiquan. Jeśli Czytelnik pragnie zapoznać się głębiej z procedurą regulacji w Qigong polecam również dwie książki wydane przez Wydawnictwo YMAA: Korzeń Chińskiego Qigong oraz Esencja Qigong Taiji.
Tekst pochodzi z książki Taijiquan – Klasyczny Styl Yang, Dr Yang Jwing-Ming – dostępna w sklepie internetowym Wydawnictwa YMAA.
Polecane dla Ciebie
Jak uczyć się Tai Chi Chuan?
To czy dana osoba nauczy się czegoś czy nie, zależy od postawy i poważnego traktowania tego zagadnienia. Najpierw…
Sekwencja Tai Chi Chuan – aspekt bojowy
Sekwencja bojowa Tai Chi (lub Taiji), zwana Taolu lub Tan jest połączeniem wielu technik, stworzonym w wyobraźni swego…
Doskonalenie sekwencji Tai Chi
Opanowanie sekwencji Tai Chi (Taiji) i wprawienie Chi (Qi) w gładkie krążenie w koordynacji z oddechem i wykonywaniem…
Tai Chi a zdrowie
Od najdawniejszych czasów Tai Chi Chuan jest uznawane za jeden z najbardziej skutecznych sposobów zachowywania zdrowia. Aczkolwiek tego…
Tai Chi Chuan – linia przekazu YMAA
Dzięki spotkaniu dr Yang, Jwing-Ming’a z jego pierwszym nauczycielem Tai Chi Chuan (Taijiquan) wielkim mistrzem Kao Tao (高濤)…
Yang Luchan – mistrz Tai Chi
Szacowny mistrz Chen Changxing miał trudny orzech do zgryzienia – właśnie był świadkiem bójki między jednym z członków…
Tai Chi Chuan (Taijiquan)
Tai Chi Chuan, lub inaczej Taijiquan jest stylem walki Qigong, praktykowanym w Chinach dla poprawy zdrowia i samoobrony…