Jak się uczyć Taijiquan - właściwe podejście do nauki

Jak uczyć się Tai Chi Chuan?

Ostatnia aktualizacja 4 listopada, 2020

To czy dana osoba nauczy się czegoś czy nie, zależy od postawy i poważnego traktowania tego zagadnienia. Najpierw trzeba podjąć decyzję, potem potrzebna jest silna wola, aby spełnić to, co się postanowiło. Konieczna jest wytrwałość i cierpliwość do samego końca. Jeśli nawet ktoś posiada wszystkie te cnoty jego osiągnięcia mogą zdecydowanie różnić się od osiągnięć innego człowieka. Za te różnice odpowiedzialny jest sposób uczenia się. Gdy ktoś ćwiczy, a następnie zgłębia każdą nowo poznaną rzecz, wraca do niej wiele razy i opanowuje ją w pełni osiągnie oczywiście lepsze rezultaty niż osoba, która nigdy nie bada i nie docieka tego, czego się wcześniej nauczyła.

Teoria Tai Chi Chuan (Taijiquan) jest bardzo głęboka, wręcz niezgłębiona. Uczenie się, badanie, dociekanie i praktyka zajmują wiele lat zanim stopniowo zaczynasz chwytać klucz do całej sztuki i „przekraczać bramy świątyni”. Im więcej się uczysz tym prawdopodobnie mniejsze będzie poczucie, że coś rozumiesz. Przypomina to studnię bez dna lub bezmiar wielkiej rzeki. W starożytności stworzono listę pięciu „kluczy umysłu”, które student Tai Chi Chuan potrzebuje aby osiągnąć wyższe poziomy w tej sztuce. Oto ona:

  • Studiuj głęboko i szeroko
  • Badaj, pytaj
  • Uważnie rozważaj
  • Jasno rozróżniaj
  • Pracuj wytrwale

Oprócz takiego podejścia niezbędnego w procesie uczenia się, jednym z najważniejszych elementów dla poznania wyższych poziomów Tai Chi Chuan (Taijiquan) jest dobry nauczyciel. W Chinach mówi się: „Uczeń pyta o mistrza i szuka go przez trzy lata, a mistrz przez trzy lata testuje ucznia”. Powiadają również: „Uczeń poświęci raczej trzy lata na poszukiwaniu dobrego nauczyciela niż będzie się przez trzy lata uczył od tego, który nie posiada odpowiednich kwalifikacji.”

Ucz się od dobrego mistrza Taijiquan

Dobry nauczyciel, który w pełni pojmuje tę sztukę i naucza jej swych uczniów jest kluczem do przemiany „kamieni w złoto”. To właśnie nauczyciel prowadzi cię do bram poznania najkrótszą z możliwych ścieżek i pomaga uniknąć strat czasu i energii. Mówi się też: „Aby przekroczyć bramę i być prowadzonym drogą potrzeba ustnych instrukcji; nie przestawaj ćwiczyć, droga prowadzi przez praktykę„. I jeszcze jedno: „Sławni mistrzowie wydają wielkich uczniów”. Z drugiej strony patrząc doby nauczyciel będzie umiał ocenić czy uczeń jest wart by poświęcić mu swój czas i energię. Może być inteligentny i ćwiczyć z początku intensywnie, po czym zmienić swoją postawę. Student, który ćwiczy, głęboko się zastanawia, pokornie pyta i bada rzecz na własną rękę będzie oczywiście prawdziwym sukcesorem danego stylu. Mistrz z reguły potrzebuje trzech lat na poznanie na wskroś osobowości ucznia i rozważenie czy wytrwa on w swych studiach i utrzyma dobre cechy charakteru.

Czytaj, rozważaj, pytaj

W ciągu minionych 70 lat od kiedy Tai Chi Chuan stało się tak popularne ukazało się wiele świetnych i mądrych książek poświęconych Tai Chi Chuan oraz szereg artykułów na ten temat. Oddany praktyk Ta Chi powinien je gromadzić i uważnie czytać. Książki są bowiem zapisem wielu lat nauki, badań i studiów. Jeśli nie wiesz jak skorzystać z tej bogatej literatury z pewnością zmarnujesz wiele czasu i energii błądząc po omacku. Aczkolwiek nie należy wierzyć do końca temu co napisano w książkach. Teksty te wyrażają jedynie zdanie autora i jego osobiste doświadczenie. Trzeba dużo czytać, głęboko dociekać i odróżniać to, co jest warte uwagi od tego, co takim nie jest. Postępując w ten sposób zminimalizujesz możliwość popełnienia błędu i unikniesz błądzenia.

Nie ustawaj w wysiłkach

Ponadto trzeba korzystać z seminariów, obozów i innych form wejścia w kontakt z doświadczonym mistrzem. W ten sposób można uchwycić wiele spraw o kluczowym znaczeniu i poczuć smak tego, o czym się tylko czytało. Pamiętaj wszakże o tym, że najważniejsze są szczegółowe badania własne, pozwalające osiągnąć głębszy poziom zrozumienia. Powiadają bowiem: „Nigdy nie chciej sam nadstawiać karku: zagadnij każdą utalentowaną osobę pod słońcem. Jeżeli zapytasz: Jak można dojść do tak wielkich osiągnięć, (odpowiedź brzmi) na zewnątrz i wewnątrz, delikatne i szorstkie, nic nie może pozostać nietknięte”.

Tekst pochodzi z książki Taijiquan – Klasyczny Styl Yang, Dr Yang Jwing-Ming – dostępna w sklepie internetowym Wydawnictwa YMAA.


Polecane dla Ciebie

Tai Chi i zdrowie

Tai Chi a zdrowie

Od najdawniejszych czasów Tai Chi Chuan jest uznawane za jeden z najbardziej sku­tecznych sposobów zachowywania zdrowia. Aczkolwiek tego…

Czytaj dalej…