Qigong – program szkoleniowy

Ostatnia aktualizacja 23 października, 2020

Każda osoba może brać udział w zajęciach poświęconych tylko wybranemu tematowi Qigong. Jednakże Ci, którzy są zainteresowani uzyskaniem kwalifikacji instruktora YMAA powinni ukończyć cały kurs z wyjątkiem Poziomu Szóstego, którego opanowanie zajmuje praktycznie całe życie. Osoby zainteresowane szczegółami programu Qigong YMAA odsyłamy do informacji zawartych w programie seminariów YMAA.

Pierwszy Poziom

Podstawy Qigong – teoria i odczuwanie Qi (Qigong Ji Chu)

Ten poziom musi zaliczyć każdy praktyk Qigong. Dzięki tym zajęciom jasno zrozumiesz teorię i zasady Qigong. Poziom ten podzielony jest na trzy części: A. historię i teorię, B. odczuwanie Qi i jej wymiana z partnerem, C. podstawowy zdrowotny trening kręgosłupa.

Drugi Poziom

Medyczny Qigong – dla utrzymania zdrowia i leczenia (Bao Jian Qigong)

Po zapoznaniu się i zrozumieniu podstawowych zasad i teorii, ćwiczący powinien trenować łatwe i bezpieczne ćwiczenia Qigong. Najlepszym zestawem spełniającym te warunki jest medyczny Qigong. Został on stworzony przez starożytnych chińskich lekarzy w celu utrzymywania zdrowia i leczenia. Uwzględniając to, wybrano na tym etapie trzy spośród najpopularniejszych zestawów Qigong: Osiem Kawałków Brokatu, Zabawy Pięciu Zwierząt i Gong Czterech Pór Roku.

Trzeci Poziom

Twardy Qigong – dla zdrowia i zewnętrznych stylów walki (Ying Qigong)

Ogólnie rzecz biorąc twardy Qigong kładzie nacisk na stronę Yang treningu Qi. Wielu ćwiczących może więc doświadczyć dużego naenergetyzowania podczas treningu. Na kursie zostanie również omówiony trening twardego Qigong mającego na celu wzmacnianie ciała, nie będzie on jednak w czasie tych zajęć ćwiczony. Podstawowym źródłem informacji na temat twardego Qigong była świątynia Shaolin. Twardy Qigong przynosi bardzo duże korzyści osobom trenującym sztuki walki. Jest on również wskazany dla osób o słabym ciele i obniżającej się kondycji.

Czwarty Poziom

Miękki Qigong – dla zdrowia i wewnętrznych stylów walki (Ruan Qigong)

Większość znanych zestawów miękkiego Qigong zostało opracowanych w środowisku wewnętrznych sztuk walki. Zestawy te powstały głównie w celu poprawy gromadzenia i rozprowadzania Qi, co ma ogromne znaczenie w sztuce walki. Ten rodzaj Qigong jest również ćwiczony w celach zdrowotnych. Gromadzenie i rozprowadzanie Qi jest także zasadniczym czynnikiem wpływającym na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego ćwiczących. Na kursie nauczane będą: Taiji Qigong i Miękki Qigong Białego Żurawia. Dzięki temu kursowi ćwiczący uzyskają odpowiednią wiedzę na temat miękkiego Qigong. Będzie on również dobrą teoretyczną i praktyczną podstawą do nauki jakiegokolwiek innego miękkiego Qigong.

 Piąty Poziom

Ogólny Masaż Qigong – dla zdrowia i relaksu (Pu Tong An Mo)

Masaż Qigong stanowił zawsze ważną część chińskiego treningu Qigong. Poprzez masaż zrozumiesz nie tylko strukturę ciała fizycznego, lecz także energetycznego, związanego z Qi. Na kursie ogólnego masażu zapoznasz się z teorią i metodami automasażu oraz masażu partnera. Dzięki doświadczeniu uzyskanemu przez praktykę masażu, będziesz mógł łatwiej i bardziej naturalnie regulować poziom Qi. Masaż dostarczy Ci również wiele przyjemności i zadowolenia na poziomie fizycznym i psychicznym.

 Szósty Poziom

Tui Na, Dian Xue i Masaż Qi – dla leczenia (Tui Na, Dian Xua, Qi An Mo)

Tui Na, Dian Xua i masaż Qi zwykle są stosowane w celu leczenia. Aby osiągnąć wysoki poziom umiejętności, praktyk musi być dobrze zapoznany z teorią akupunktury. Chociaż zaliczenie tego poziomu nie jest konieczne do uzyskania kwalifikacji instruktora YMAA, to jednak zachęcamy do wzięcia udziału w tym kursie. Masaż Tui Na może być wykorzystywany do leczenia uszkodzeń i innych dolegliwości. Masaż Dian Xue ma specjalne zastosowanie i służy do leczenia różnych chorób. Ostatecznie masaż Qi koncentruje się na przywracaniu równowagi Qi w ciele pacjenta. Każdy z tych rodzajów masażu stanowi obszerną i głęboką dziedzinę wiedzy. Niemożliwe jest więc w tak krótkim czasie przestudiowanie wszystkich aspektów tego treningu. Kurs ten przede wszystkim opierać się będzie na omówieniu i próbie zrozumienia teorii i zasad leczenia. To seminarium powinno wprowadzić na właściwą ścieżkę przyszłego lekarza wykorzystującego Qi do leczenia.

 Siódmy Poziom

Małe i Wielki Krążenie – Wewnętrzny Eliksir Qigong (Nei Dan Qigong)

Celem tego kursu jest wprowadzenie doświadczonego praktyka Qigong w głębsze aspekty treningu Qigong. Osiągnięcie Małego i Wielkiego Krążenia zabiera zwykle więcej niż trzy lata ciągłej praktyki. Z tego powodu nie jest możliwe prowadzenie ćwiczącego krok po kroku, aż do ukończenia treningu. Teoretycznie, aby uzyskać silne ciało fizyczne i wznieść ducha na wyższy, oświeceniowy poziom, ćwiczący musi uczyć się gromadzić Qi w Dolnym Dan Tian, a także wprowadzać ją do naczyń tak, by Qi wypełniała je obficie. Tylko wtedy będziemy mieli dostateczną ilość Qi do odbudowania ciała i odżywienia komórek mózgu, by podnieść ducha żywotności. Małe i Duże Krążenie jest podstawą treningu Zmiany Mięśni/Ścięgien i Przemywania Szpiku/Mózgu.

 Ósmy Poziom

Zmiana Mięśni/Ścięgien i Przemywanie Szpiku/Mózgu – dla oświecenia i długowieczności (Yi Jin Jing, Xi Sui Jing Qigong)

Ten Qigong pochodzi z Buddyjskiego Klasztoru Shaolin, od Da Mo. Qigong Zmiany Mięśni/Ścięgien i Przemywania Szpiku/Mózgu jest jednym z najbardziej zaawansowanych treningów, mających na celu osiągnięcie oświecenia lub stanu Buddy. Przy okazji tego treningu zyskuje się długowieczność. Cały trening trwa bardzo długo i nie jest możliwe jego ukończenie w ciągu dwóch czy trzech dni. Kurs ten ma wprowadzić praktyka na właściwą ścieżkę dalszego rozwoju, dlatego też teoretyczne omówienie zasad treningu jest zasadniczym przedmiotem seminarium.

Witaj! ????
Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na naszą listę mailingową.

Otrzymasz od nas świeżą porcję informacji na temat wydarzeń, szkoleń, obozów, publikacji.

Wybierz listę/listy:

Nie spamujemy! Przeczytaj polityka prywatności