Qigong – zawartość treningu

Ostatnia aktualizacja 23 października, 2020

Podstawowa teoria i trening Qigong (Ji Ben Qigong Li He Lian Xi)

Podstawowa teoria Qigong obejmuje zrozumienie i odczuwanie Qi oraz jej związku z naturą i ludzkim ciałem. Podstawowy trening Qigong składa się z ćwiczeń regulujących ciało, oddech, umysł, energię i ostatecznie Shen (ducha). Osiągniecie ostatecznego celu praktyki nie jest oczywiście łatwe. Mimo to, wraz ze zrozumieniem pojawiającym się w wyniku treningu podstawowych ćwiczeń, student będzie umiał wyznaczyć sobie cele i będzie wiedział, czego może się po dalszym treningu spodziewać

Osiem Kawałków Brokatu (Ba Duan Jin)

Osiem Kawałków Brokatu jest Medycznym Qigong Wai Dan (Qigong Zewnętrznego Eliksiru). obejmującym dwa zestawy, z których każdy zawiera osiem prostych ćwiczeń (w pozycji siedzącej i stojącej). Ćwiczenia te umożliwiają osobom zdrowym utrzymanie dobrego stanu zdrowia i powiększenie zasobów energii, a osobom chorym ułatwiają powrót do zdrowia. Zestawy te zostały stworzone przez marszałka Yueh Fei (1103-1141) podczas panowania dynastii Song. Ich pierwotnym celem była poprawa stanu zdrowia i zwiększenia siły żołnierzy. Osiem Kawałków Brokatu wprowadzi początkujących na ścieżkę zrozumienia Qigong.

Medyczny Qigong Czterech Pór Roku

Znany jest fakt, że wraz ze zmianą pory roku poziom Qi w pięciu narządach wewnętrznych również może ulegać zmianie. Qigong Czterech Pór Roku został stworzony po to, by zrównoważyć przepływ Qi w czasie sezonowych zmian. Gdy nauczysz się tego Qigong, będziesz mógł łatwo i naturalnie regulować poziom Qi, podążając za zmianami Qi w naturze.

Zabawy Pięciu Zwierząt (Wu Qin Xi)

Jest to bardzo znany zestaw medycznego Qigong. Został on stworzony przez słynnego chińskiego lekarza Hua Tuo w czasie okresu Trzech Królestw Wschodniego Han (25-420 n.e.). Ten zestaw medycznego Qigong naśladuje ruchy pięciu zwierząt: Tygrysa, Jelenia, Niedźwiedzia, Małpy i Ptaka. Niemal dwa tysiące lat praktyki pokazało wielką skuteczność tego zestawu w leczeniu wielu chorób i utrzymywaniu zdrowia.

Qigong Taiji

Qigong Taiji pomaga początkującemu zrozumieć Qi i uczy używać skoncentrowanego umysłu do wprowadzania energii w gładką cyrkulację wewnątrz ciała. Ćwiczenie Qigong Taiji znacząco poprawia stan zdrowia i uczy wykorzystania Qi do energetyzowania ciała w celu podniesienia jego sprawności do maksimum.Qigong Taiji obejmuje również trening Kuli i Linijki Taiji.

Qigong Białego Żurawia (Bai He Qigong)

Ten rodzaj Qigong pochodzi ze stylu Białego Żurawia. Jest on znany z dużej skuteczności w utrzymywaniu zdrowia i działaniu leczniczym na choroby górnej części tułowia, zwłaszcza serca i płuc. Qigong Białego Żurawia jest podstawą nauki Białego Żurawia jako sztuki walki. Obejmuje on dwa rodzaje Qigong: Twardy i Miękki, zwany również Gong Latającego Żurawia.

Małe Krążenie – Krążenie Mikrokosmosu (Xiao Zhou Tian Qigong)

Jest ćwiczeniem, które uczy rozprowadzania energii w dwóch ważnych naczyniach Qi: Naczyniu Poczęcia i Zarządzającym. Te dwa naczynia są zbiornikami regulującymi poziom Qi w dwunastu kanałach. Celem praktyki jest usunięcie zatorów i gładkie krążenie Qi w Naczyniu Poczęcia i Zarządzającym.

Wielkie Krążenie – Krążenie Makrokosmosu (Da Zhou Tian Qigong)

Następnym krokiem po osiągnięciu Małego Krążenia jest nauka rozprowadzania Qi w kończynach, na powierzchnię ciała i do szpiku kości. Wielkie Krążenie ma nie tylko korzystny wpływ na zdrowie, lecz jest także niezbędne do osiągnięcia wyższych poziomów siły walki. Uczy ono również jak wymieniać Qi z partnerem i naturalnym otoczeniem. Jest ono podstawą chińskiego leczenia przy pomocy Qi.

Masaż Ogólny Qigong

Umożliwia on lepsze poznanie i zrozumienie tak fizycznego jak i energetycznego (związanego z Qi) ciała. Od podstaw wprowadza on ćwiczącego w rozległą dziedzinę, jaką jest masaż Qigong, przygotowując go tym samym do nauki kolejnych, głębszych poziomów masażu – Tui Na i Dian Na.

Masaż Qigong Tui Na (Tui Na An Mo)

Specjalizuje się on w leczeniu różnych uszkodzeń i dolegliwości. Nauka tego masażu zaznajamia ćwiczącego z systemem krążenia Qi w ciele.

Masaż Qigong Dian Xue (Dian Xue An Mo)

Masaż ten ma charakter z jednej strony zdrowotny, z drugiej zaś jest bardzo ważny dla osób ćwiczących sztuki walki, ponieważ kształtuje umiejętność uderzeń w punkty witalne przeciwnika.

Masaż Qi (Leczenie za pomocą Qi) (Qi An Mo, Wai Qi Liao Fa)

Masaż Qi nazywany jest również leczeniem za pomocą Qi. Naucza on, jak używać własnej Qi do regulowania niezrównoważonego przepływu Qi u pacjenta.

Yi Gin Ching i Xi Sui Jing (Zmiana Mięśni/Ścięgien i Przemywanie Szpiku/Mózgu)

Wyżej wymienione rodzaje Qigong przeznaczone są tylko dla tych, którzy są głęboko zainteresowani treningiem sztuk walki. Warunkiem wstępnym nauki tych ćwiczeń jest ukończenie innych kursów Qigong, proponowanych przez YMAA. Chan (Zen).

Jest to forma buddyjskiej medytacji. Będzie ona nauczana na warsztatach i seminariach, na których przede wszystkim przeprowadzane będą dyskusje pomocne w zrozumieniu Qi oraz osobiste doświadczenia w medytacji.

Taoistyczny Qigong (Dan Ding Dao Gong)

W ramach tych zajęć Qigong przedstawione zostaną różne techniki taoistycznego Qigong poprzez swobodne rozmowy o Qigong, w oparciu o osobiste doświadczenia w treningu.

Tybetański Qigong (Mi Zhong Shen Gong)

Witaj! ????
Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na naszą listę mailingową.

Otrzymasz od nas świeżą porcję informacji na temat wydarzeń, szkoleń, obozów, publikacji.

Wybierz listę/listy:

Nie spamujemy! Przeczytaj polityka prywatności