Dr Yang Jwing-Ming

Ostatnia aktualizacja 20 października, 2020

Dr Yang Jwing-Ming - Mistrz i założyciel YMAA

Dr Yang Jwing-Ming urodził się 11 sierpnia 1946 roku w Xinzhu Xian na Tajwanie. W wieku piętnastu lat rozpoczął swój trening Kung Fu/Wu Shu pod kierunkiem mistrza stylu Shaolin Białego Żurawia (Pai Huo) Cheng Gin-Gsao. Mistrz Cheng Gin-Gsao uczył się zaś Taizuquan od swego dziadka, kiedy był dzieckiem.

Mając 15 lat rozpoczął naukę Białego Żurawia od Mistrza Jin Shao-Feng i kontynuował ją przez 23 lata, aż do śmierci Mistrza Jin. Po trzynastu latach nauki u Mistrza Chenga (1961-1974) dr Yang Jwing-Ming został ekspertem stylu Białego Żurawia w ataku i obronie. Obejmuje to zarówno walkę gołymi rękami, jak i przy użyciu różnych broni, tj. szabli, kija, włóczni, trójzęba i dwóch krótkich pałek. U tego samego Mistrza dr Yang studiował też Qigong Białego Żurawia, Qin Na, masaż i leczenie ziołami.

W wieku 16 lat, dr Yang rozpoczął naukę Tai Chi Chuan (stylu Yang) u Mistrza Kao Tao. Kontynuował zaś ją u siedmiu mistrzów i praktykujących seniorów,  takich jak: Mistrz Li Mao-Ching i Mistrz Wilson Chen. Mistrz Li Mao-Ching uczył się Tai Chi Chuan u dobrze znanego Mistrza Han Ching-Tan, a Mistrz Chen studiował u Mistrza Chang Xiang-San. Dr Yang jest mistrzem Tai Chi miecza, Tai Chi szabli i Qigong Tai Chi.

W wieku 18 lat Mistrz Yang udał się do Tamkang College, aby studiować fizykę. W tym samym czasie rozpoczął naukę tradycyjnej Długiej Pięści Shaolin (Changquan) u mistrza Li Mao-Ching w Tamkang College Guoshu Club (1964-1968) i został asystentem instruktora u Mistrza Li. W 1971 roku otrzymał stopień magistra fizyki w National Taiwan Uniwersity i w tym samym roku został powołany do służby w Chińskich Siłach Powietrznych (1971-1972). Nauczał tam fizyki w Junior Academy of Chinese Air Force, prowadził także zajęcia Wushu.

W 1972 roku powrócił do Tamkang College, gdzie wykładał fizykę i uczył się od Mistrza Li północnego stylu Wushu, szczególnie długich technik gołych rąk (zwłaszcza kopnięć) i walki z bronią.

W 1974 roku dr Yang przybył do USA by studiować Mechanikę Inżynieryjną na Purdue Uniwersity. Na prośbę wielu studentów, dr Yang rozpoczął nauczanie Gongfu (Kung Fu), dzięki czemu na wiosnę 1975 roku powstał Chinese Kung Fu Research Club. W tym samym czasie dr Yang prowadził jeszcze kursy Taijiquan.

W maju 1978 roku uzyskał doktorat z fizyki na Mechanical Enginering w Purdue. W 1980 roku dr Yang wyjechał do Huston, aby pracować w Texas Instruments. Tam też założył Yang’s Shaolin Kung Fu, przejętą przez jego ucznia Mr Jeffery Bolt’a, po wyjeździe dr Yanga do Bostonu w 1982 roku (gdzie założył Yang’s Martial Arts Academy w październiku 1982 roku).

W styczniu 1984 roku dr Yang zrezygnował z kariery inżyniera, by więcej czasu spędzać na badaniu, nauce i pisaniu. W marcu 1986 roku nabył na własność działkę w Jamaica Plain na przedmieściu Bostonu i postanowił założyć w niej Kwaterę Główną nowej organizacji Yang’s Martial Arts Association. Organizacja rozwijała się i w czerwcu 1989 roku YMAA stało się jedną z sekcji Yang’s Oriental Arts Association, Inc (YOAA, Inc).

Podsumowując, dr Yang związany jest z chińskim Wushu od 1961 roku. Podczas tego czasu spędził 13 lat ucząc się Shaolin Białego Żurawia (Bai He), Shaolin Długa Pięść (Changquan) i Tai Chi Chuan. Dr Yang ma ponad dwadzieścia lat doświadczeń instruktorskich (7 lat na Taiwanie, 5 lat w Purdue Uniwersity, 2 lata w Houston i od 1982 roku naucza w Bostonie). Ponadto, dr Yang dostaje dużą ilość propozycji odwiedzenia seminariów na całym świecie, by podzielić się swoją wiedzą na temat chińskich sztuk walki i Qiqong. Odwiedził już Kanadę, Meksyk, Francję, Włochy, Polskę, Anglię, Irlandię, Szwecję, Niemcy i Związek Niepodległych Państw, Arabię Saudyjską, Holandię, Szwajcarię i wiele innych.