YMAA

Yang’s Martial Arts Association (YMAA) zostało założone przez dr Yang Jwing-Ming’a w Boston, w 1982 roku z zamiarem promowania tradycyjnych chińskich sztuk walki Kung Fu i Qigong w zachodnim świecie. W tym samym roku dr Yang rozpoczął szkolenie uczniów wg programu szkoleniowego YMAA Shaolin Długiej Pięści (Chang Quan),  Białego Żurawia (Bai He) Gongfu oraz stylu Yang Tai Chi Chuan.
1 stycznia 1984 roku dr Yang założył YMAA Publication Center z zamiarem wydawania najwyższej jakości książek i instruktażowych kaset wideo na temat Qigong i chińskich sztuk walki. YMAA był również pionierem w branży DVD.
Dr Yang jest autorem ponad trzydziestu książek i pięćdziesiąt wideo i DVD o sztukach walki i Qigong. Jego prace zostały przetłumaczone na wiele języków obcych, w tym francuski, włoski, hiszpański, polski, węgierski, niderlandzki, czeski, bułgarski i rosyjski.
Przez ponad 30 lat działalności, dr Yang nauczał w wielu powstałych oddziałach YMAA na całym świecie. Podróżował do wielu krajów prezentując wykłady i seminaria na temat chińskich sztuk walki i Qigong.
Dr Yang Jwing-Ming został wybrany Człowiekiem Roku 2007 przez magazyn Inside Kung Fu.
W styczniu 2008 roku, najmłodszy syn dr Yang’a, Nicholas Yang, został nowym prezydentem YMAA International oraz dyrektorem szkoły YMAA w Bostonie. W marcu 2008 roku dr Yang przeniósł się do Kalifornii i rozpoczął program 10-letniego szkolenia YMAA Retreat Center.
W 1986 roku na zaproszenie p. Tadeusza Gackiego, dr Yang przyjechał do Polski i ustanowił Kwaterę Główną YMAA na Polskę i Europę Wschodnią. Pan Tadeusz Gacki został pierwszym prezydentem w YMAA Polska. Od tej pory dr Yang odwiedzał Polskę wielokrotnie szkoląc adeptów i instruktorów. Aktualnie w naszym kraju działa 9 ośrodków Kung Fu i Tai Chi, w których naucza się zgodnie z wymogami YMAA. Obecnie Kwatera Główna YMAA na Polskę i Europę Wschodnią jest w Krakowie, a prezydentem jest Robert Wąs.

Historia YMAA Polska

 1985 (wrzesień) – rozpoczęcie treningów Oficjalne rozpoczęcie treningów w Tychach prowadzonych przez pana Tadeusza Gackiego według programu YMAA. 1986 Mistrz w Polsce – pierwszy raz – kwiecieńMistrz Yang przeprowadza w Tychach dwutygodniowe seminarium, w którym oprócz gospodarzy uczestniczyli zaproszeni instruktorzy: Jarosław Koza z Gdyni oraz Andrzej Braksal z Warszawy. Kończąc swą wizytę w Polsce mistrz Yang Jwing Ming ustanowił w Tychach Kwaterę Główną YMAA w Polsce, zaś Tadeusz Gacki został mianowany Dyrektorem YMAA w Polsce oraz Trenerem…

Czytaj więcej…

Kung Fu w Polsce

We wczesnych latach 70-ych w Polsce było tylko kilka dobrze znanych wschodnich sztuk walki. Spośród nich najbardziej znane i cieszące się coraz większą popularnością były 2 japońskie sztuki walki – karate oraz judo. Inne, jak na przykład chińskie Kung Fu, były praktycznie nieznane. Było to spowodowane tym, że filmy Kung Fu, które tak bardzo spopularyzowały chińskie sztuki walki na Zachodzie były w Polsce niedostępne. W drugiej połowie lat 70-ych niektórzy z polskich instruktorów karate oraz…

Czytaj więcej…

10 lat YMAA Polska

List otwarty Szanowny Mistrz Yang Marzec 1996 roku to wyjątkowy czas dla Polskich studentów YMAA, właśnie wtedy upłynęło 10 lat od pierwszej wizyty Mistrza Yanga w Polsce.Był 1986 rok. Czasy były trudne. Po stanie wojennym, komuniści nadal byli u władzy. Mistrz Yang został zaproszony przez Pana Tadeusza Gackiego do Polski. To była pierwsza jego wizyta w tzw. wschodnim bloku państw.Jestem jedną z tych szczęśliwych osób, które uczestniczyły w pierwszym seminarium Mistrza Yanga i pamiętam je…

Czytaj więcej…
Kodeks etyczny sztuk walk YMAA - Wude

Kodeks WUDE

Chińskie sztuki walki nie uzależniają sukcesu praktykujących od ich wyglądu zewnętrznego lub siły. Jest on raczej zależny od cech moralnych studenta i tego jak pracuje jego umysł. W chińskich sztukach walki znane jest powiedzenie: „student poświęci trzy lata szukając dobrego nauczyciela, a nauczyciel będzie sprawdzał studenta przez trzy lata”. Rozważny adept zauważy, że lepiej stracić kilka lat, szukając dobrego nauczyciela, niż spędzić czas ucząc się u miernego. Dobry, rzetelny nauczyciel będzie prowadził cię dobrą drogą…

Czytaj więcej…