Błędy

Ostatnia aktualizacja 7 stycznia, 2010

Często popełniamy błędy, lecz ze względu na nasze poczucie dumy nie przyznajemy się do nich znajdując przekonujące nas wymówki. Jednak głęboko w sercu zawsze znamy prawdę. Nasz podświadomy umysł wciąż przypomina nam nasze błędy by wzbudzić w nas poczucie winy. Dzięki temu poczuciu winy możemy unikać w przyszłości popełniania tych samych błędów. W Chinach znanych jest kilka przysłów odnoszących się do tego tematu. Oto one:

„Strona Yin godności to fałszywa duma i niezdolność do przyjęcia krytyki.”

„Ci którzy gardzą sami sobą, koncentrują się tylko na własnej dumie.”

„Ci którzy krytykują innych, mają próżne umysły.”

Z tych sentencji widzimy jak ciężko jest poskromić swoją dumę i pozostać pokornym. Lecz jeśli pozostaniemy pokorni, zaakceptujemy nasze błędy zamiast kontynuować walkę z nimi. Mój Mistrz Białego Żurawia, pan Cheng mawiał: „Przed swoim nauczycielem, nie dbaj o swoją godność. Jeśli to robisz wybudujesz mur pomiędzy tobą a nim.”

Mówił również: „Im wyżej rośnie bambus, tym niżej się pochyla.” Konfucjusz mówił: „Naprawdę pokorny zawsze zna innych i nie przejmuje się jeżeli inni znają jego.”

Dlatego, pierwszym krokiem w procesie uczenia się jest pokora i umiejętność „utrzymywania naszej filiżanki na tyle pustej, iż zawsze możemy tam wlać więcej.” W Chinach mówi się: „Satysfakcja traci a pokora zyskuje.”

Często kiedy popełniamy błędy, poczucie fałszywej godności uniemożliwia nam prawdziwą pokorę. U wielu przewagę weźmie „ciemna strona” i będą dalej uparcie twierdzić, że mają rację.

W swoim życiu i ja popełniłem duże błędy. Skrywałem je głęboko w moim sercu przez wiele lat żyjąc ze wstydem i poczuciem winy. Nieustannie przeciwstawiałem się tej swojej „ciemnej stronie”, nawet gdy miałem ochotę z tym skończyć. Po długim czasie zacząłem rozumieć, że ażeby usunąć winę z mego serca, muszę ją zaakceptować i nie bać się o tym mówić. Nauczyłem się zrzucać „maskę” z mojej twarzy. Wiem że ludzie mogą wykorzystać to, iż się tak odkrywam, lecz dzięki temu czuję się bardzo naturalny i szczęśliwy. Moje serce i umysł są zawsze czyste i jasne. Nadal muszę jednak pamiętać, że mam jeszcze kilka ciemnych miejsc w moim życiu. Z tego powodu mogę pozostać pokornym i próbować doskonalić się duchowo.