Ryż

Ostatnia aktualizacja 7 stycznia, 2010

Dawno, dawno temu żył w Chinach wieśniak, który codziennie bardzo ciężko pracował na swoim polu ryżowym. Ponieważ pracował tak ciężko, każdego roku mieli z żoną mnóstwo żywności.

Pewnego dnia przyszedłszy na pole, zauważył, że część ryżowych sadzonek rośnie szybciej od pozostałych. Nagle wpadł na wspaniały pomys. „Jaki ja byłem niemądry!”- przyznał. „Dlaczego nie pomagam sadzonkom, by rosły o wiele większe?”. „Jak dobrze, że o tym pomyślałem!”.

 

Następnego dnia wstał podekscytowany, zjadł szybko śniadanie i pobiegł na pole pomóc sadzonkom rosnąć. Jednakże przybiegłszy na pole ujrzał straszny widok: wszystkie były martwe. Okazało się, że przesadzając sadzonki uszkodził ich korzonki.

Przyjacielu, jest wiele rzeczy, które należy robić wolno i stopniowo, do wykonania ich trzeba mieć wiele cierpliwości. Czasami wydaje się, że znalazło się sposób na wykonanie pewnych rzeczy lepiej i szybciej, w rzeczywistości można je jednak tym samym zniszczyć. Mądry człowiek uczy się na przeszłości, postępuje rozważnie w teraźniejszości i myśli spokojnie o przyszłości.