Li, Mao-Ching

Ostatnia aktualizacja 20 października, 2020

Mistrz Li, Mao-Ching - Długa Pięść

Wielki mistrz Li, Mao-Ching (李茂清) urodził się w mieście Qingdao (青島市), w Chinach, 5-tego Lipca 1927 roku. Rozpoczął trening sztuki walki w 1934 roku, w wieku ośmiu lat, pod przewodnictwem swego ojca oraz jego kuzyna Shang Huan’a.

Pierwszym podstawowym ćwiczeniem które poznał, była postawa Jeźdźca (Ma Bu, 馬步). Trening początkowo składał się z trwania w postawie Ma Bu przez pięć minut. Z czasem był w stanie utrzymać postawę przez 30 minut. Dopiero wówczas nauczyciele pozwolili mu uczyć się bojowych sekwencji (Tao Lu, 套路). W wieku lat szesnastu rozpoczął trening podstawowych technik kija (Gun, 棍), szabli (Dao, 刀) oraz miecza (Jian, 劍). W 1946 roku rozpoczął trening włóczni (Qiang, 槍), a w wieku 23 lat rozpoczął naukę Qin Na (擒拿).

W 16 roku życia został powołany do wojska. W tamtym okresie duża część szkolenia wojskowego była prowadzona i nadzorowana przez najbardziej znanych chińskich mistrzów sztuk walki. Dlatego też Mistrz Li miał więc nadzwyczajną okazję uczyć się od więcej niż jednego nauczyciela. Uczył się m.in.: Długiej Pięści (Changquan, 長拳) pod nadzorem Han, Qing-Tang’a (韓慶堂), Modliszki (Tang Lang Quan, 螳螂拳) pod nadzorem Fu, Jia-Bin’a (傅家賓), oraz Sun Bin Quan (孫臏拳) pod nadzorem Gao, Fang-Xian’a (高芳先). Gao, Fang-Xian był jednym z najbardziej wówczas szanowanych generałów Chiang, Kai-Shek’a. Wielki Mistrz Han, Qing-Tang był jednym z wielu adeptów pierwszej generacji studentów Głównego Instytutu Guoshu w Nanjing [Nanjing Central Guoshu Institute (中央國術館)], organizacji założonej na początku XX wieku mającej za cel zachowanie, rozpowszechnianie i rozwój chińskich sztuk walki. Po wycofaniu się Chiang Kai-Shek’a na Tajwan w 1949 roku, Mistrz Han, wtedy dobrze już znany ze swoich umiejętności Qin Na, otrzymał posadę  nauczyciela w  Głównej Akademii Policyjnej w Taipej (中央警官學校).

W 1963 roku, kolega ze studiów Dr Yang Jwing-Ming’a, Nelson Tsou (鄒延凱), przedstawił go Mistrzowi Li. W tym czasie pan Tsou ćwiczył już od wielu lat pod przewodnictwem Mistrza Li. Dr Yang i pan Tsou utworzyli wspólnie klub Kung Fu Tamkang College w Tamshui na Tajwanie. Mistrz Li został poproszony o sprawowanie funkcji głównego instruktora klubu, w którym nauczano stylu Długiej Pięści. Wtedy właśnie Mistrz Li rozpoczął nauczanie dr Yang’a.

Dr. Yang: “Rozpocząłem naukę Długiej Pięści u Mistrza Li. Pamiętam, że podczas pierwszego treningu  w grupie było 105 studentów. Jednakże po kilku sparringach w ciągu kilku miesięcy grupa zmniejszyła się do około dwudziestu osób. Kiedy kończyłem studia 4 lata później, zostało nas tylko czterech z mojej grupy. Przez kilka kolejnych lat kontynuowałem naukę u Mistrza Li w Jianguo, gdzie był nauczycielem, i w końcu zostałem jego asystentem. Po roku poproszono mnie abym został nauczycielem sztuk walki w szkole w Banqiao znajdującej się na przedmieściach Taipei. Trzy lata później otrzymałem stopień magistra i zostałem powołany do wojska jako nauczyciel fizyki w Chińskiej Akademii Powietrznych Sił Zbrojnych. Po odsłużeniu roku powróciłem do szkoły Tamkang aby uczyć fizyki oraz kontynuować naukę u Mistrza Li aż do 8 sierpnia 1974 roku, dnia w którym przybyłem do USA na studia doktoranckie.” 

Wywiad z dr Yang Jwing-Ming, Journal of Asian Martial Arts, Vol. 12, 2003, Michael De Marco 

W ciągu wielu lat, Dr Yang zapraszał Mistrza Li do licznych szkół YMAA na całym świecie. Mistrz Li odwiedził dzięki temu wiele różnych krajów, dzieląc się swoją wiedzą, między innymi w: Stanach Zjednoczonych, Polsce, Portugalii, Francji i Południowej Afryce oraz we Włoszech i na Węgrzech. Obecnie Mistrz Li mieszka na Tajwanie Wielkiego Mistrz Li Mao-Ching’a, wykonującego Taijiquan, nauczającego technik Miecza Shaolin oraz omawiającego wiele chińskich przysłów dotyczących kung fu i moralności sztuk walki, można oglądać na DVD wydanego z okazji 25-lecia YMAA.