Co to jest Qigong (Chi Kung)?

Ostatnia aktualizacja 6 listopada, 2020

Qigong – inaczej Chi Kung, jest nauką/metodą, która uczy jak zachować zdrowie i długowieczność poprzez trening wewnętrznej energii Qi (Chi). Na zaawansowanym poziomie treningu Qigong prowadzi do bardzo głębokiego stanu medytacyjnego oraz trenuje metody wzmacniania ducha witalności.

W treningu Qigong ćwiczący stopniowo uczy się metod regulacji ciała, oddechu, umysłu, Qi (wewnętrznej energii) oraz Shen (ducha). W Chinach istnieje wiele styli i odmian Qigong, które rozwijały się przez ostatnie 4000 lat. Style medyczne pozwalają na zachowanie wyśmienitego zdrowia do późnej starości, a nawet leczenia wielu chorób. Praktycy styli bojowych przez wieki rozwinęli metody uzyskiwania ogromnej siły wewnętrznej z myślą o zastosowaniu jej do walki co znacznie zwiększało skuteczność ich technik. Najprawdopodniej wojenny Qigong miał swój początek około VI wieku, kiedy to indyjski książe mnich imieniem Da Mo napisał dwa traktaty: o zmianie mięśni i ścięgien (Yi Jin Ching) oraz o przemywaniu szpiku i mózgu (Shii Soei Ching). Buddyści i Taoiści od wieków poszukujący oświecenia lub stanu Buddy rozwijali w klasztorach metody religijnego Qigong, chyba najbardziej pilnie strzeżonego i tajemniczego dla zwykłych śmiertelników nie będących mnichami. Religijny Qigong rozwijał się w Tybecie oraz Chinach gdzie przybierał rozmaite formy np. chińskiej medytacji Chan (Zen). Stamtąd również rozprzestrzeniał się na pobliskie kraje jak Japonia, Filipiny, Mongolia i wiele innych.

W YMAA praktyk poznaje początkowo metody regulacji ciała, oddechu i umysłu po czym przystępuje do treningu bardziej zaawansowanego. Ćwiczący poznaje Qigong Chan (Zen), Mały i Wielki Obieg Qi, masaż Qigong, Yi Jin Ching, Shii Soei Ching, Buddyjski, Taoistyczny i Tybetański Qigong.


Polecane dla Ciebie

Czym jest Qi?

Qi jest energią lub naturalną siłą wypełniającą Wszechświat. Mówi się o jej trzech podstawowych rodzajach. Niebo (Wszechświat) posiada…

Czytaj dalej…