Kung Fu znaczy energia i czas

Kung Fu znaczy energia i czas

Ostatnia aktualizacja 6 listopada, 2020

Podejmując naukę Kung Fu, dobrze jest rozpocząć od zrozumienia znaczenia tego słowa. Kung Fu (lub inaczej – Gongfu) dosłownie oznacza energię (Kung) i czas (Fu). Wielu ludzi z Zachodu błędnie sądzi, że samo Kung Fu oznacza już pewien sposób walki.

Co to jest Kung Fu?

W rzeczywistości, każda umiejętność czy technika, która wymaga wytrwałości (energii i czasu) jest nazywana Kung Fu. Tak więc, skrzypek, który stale ćwiczy i osiąga wysoki poziom biegłości posiada „Kung Fu”. Jeżeli chodzi o sztuki walki, to w Chinach w powszechnym użyciu znajduje się słowo Wu Shu, które oznacza technikę walki.

Słowo Kung Fu zostało połączone ze sztukami walki, ponieważ zgodnie z chińską tradycją biegłość w systemie wojennym wymaga co najmniej dziesięciu lat praktyki, a więc dużej dawki Kung Fu. Adept sztuk walki, który stale trenuje, staje się symbolem poświęcenia, energii i cierpliwości wymaganych do spełnienia ideałów Kung Fu. Z czasem Wu Shu stało się znane jako Wu Kung, co oznaczało „bojowe Kung Fu” lub prościej – „Kung Fu”.

Historycznie, Kung Fu w Chinach było integralną częścią systemu edukacyjnego w szkołach. Chińczycy przywiązywali dużą wagę do praktykowania Kung Fu, ponieważ uważali go za wielkiego nauczyciela szacunku, cierpliwości, grzeczności i moralności. Wszystkie te wartości kultywowane były w kręgach szkolnych i rządowych. Na wielu rysunkach wielki filozof Konfucjusz przedstawiany jest z mieczem przy boku. Miecz ten symbolizował, że dzięki sztukom walki posiadł on moralną władzę nad umysłem i ciałem. Od najbiedniejszego chłopa do największego cesarza wierzono, że posiadanie umiejętności Kung Fu jest oznaką dobrego charakteru. Tak więc, chińska kultura i chińskie Kung Fu nie mogą być rozdzielane bez szkody dla obu tych rzeczy.

W świetle istotnego stopienia się Kung Fu z chińską kulturą jeden fakt staje się maksymalnie ważny. Kung Fu, jak i chińska kultura, ma już ponad trzy tysiące lat. W tym tak długim okresie czasu odkryte, rozwinięte i praktykowane były wszystkie możliwe aspekty bojowych techniki walki i teorii. Długa historia praktycznego rozwoju sprawiła, że Kung Fu stało się wartościową spuścizną i jednym z najlepszych systemów sztuk walk. Odrzucenie doświadczenia liczącego trzy tysiące lat byłoby odrzuceniem wszystkiego, co posiada sprawdzoną wartość.


Polecane dla Ciebie

Trening sztuk walk

Wielu ludzi ćwiczy dziś różne sztuki walki, ale tylko nieliczni potrafią dostrzec i zrozumieć prawdziwe znaczenie treningu….

Czytaj dalej…