13 dobrych reguł w treningu sztuk walki

Ostatnia aktualizacja 9 listopada, 2020

 1. Należy być zawsze skoncentrowanym.
  Jedną z wielu możliwych definicji Kung Fu jest taka, że Kung Fu to przewaga umysłu nad materią. Umysł jest prawdziwą siłą przewodnią w Kung Fu; nie ma znaczenia czy dany człowiek jest duży, mały, szybki, wolny, silny czy słaby – To co się liczy to koncentracja. Koncentracja to spokojne lecz ogromne skupienie uwagi. Nie ma znaczenia co artysta sztuk walki robi podczas ćwiczenia, powinien on ukierunkować umysł i ciało na tym jednym zadaniu, które stoi przed nim. Tylko dzięki koncentracji uwagi na zadaniu osoba uprawiająca sztuki walki może wypełnić skomplikowane procedury szkolenia. Koncentrując się na zadaniu uczeń powinien jednak pozostać zrelaksowany i spokojny. Usztywnienie i spięcie prowadzi do odwrócenia uwagi.
  Koncentracja jest tak ważna, że uczeń może więcej uzyskać dzięki jednej godzinie ćwiczeń, jeśli jest skupiony, niż przez pięć godzin ćwiczeń podczas których nie jest skoncentrowany.
 2. Najlepszym czasem na rozpoczęcie ćwiczeń jest pół godziny przed świtem. Ćwiczenia powinny trwać co najmniej dwie godziny. Później uczeń powinien ćwiczyć po kolacji jeszcze przez godzinę.
 3. Przed ćwiczeniem nie należy pić alkoholu, palić czy też uprawiać seksu.
 4. Nie należy ćwiczyć z całkowicie pełnym lub pustym żołądkiem.
 5. Podczas ćwiczenia nie należy jeść ani żuć gumy. Żucie gumy może wpływać na oddech podczas trudnych ćwiczeń.
 6. Nie należy nosić biżuterii, jak zegarki i pierścienie. Taka biżuteria może z łatwością przeciąć skórę podczas ćwiczeń. Jeśli osoba uprawiająca sztuki walki jest w wyjątkowo złym humorze, nie powinna ćwiczyć. Spięcie spowodowane przez zły humor może spowodować uszkodzenia organów wewnętrznych.
 7. Nie należy pić wody podczas dyszenia spowodowanego wysiłkiem. Należy przepłukać gardło i poczekać aż oddech wróci do normy zanim zacznie się pić. Picie podczas dyszenia może spowodować uszkodzenia płuc. Nie należy siedzieć podczas dyszenia.
 8. Podczas ćwiczenia siły mięśni brzucha (Jing) należy korzystać z pasa. Pas powinien być zawiązany wokół talii.
 9. Nie należy uderzać w worki z piaskiem bez poznania odpowiednich technik. Dodatkowo uczeń powinien posiadać odpowiednie maści ziołowe na siniaki.
 10. Każde obrażenie lub uszkodzenie mięśnia powinno być wyleczone. Takie bóle i zranienia mogą doprowadzić do artretyzmu.
 11. Natychmiast należy nastawić wybite stawy. Czekanie może doprowadzić do powstania wysięku wewnątrz stawu.
 12. Przy złamaniach nie należy przeprowadzać masażu, lecz skonsultować się z lekarzem.
 13. Osobie, która straciła przytomność masaż może pomóc ją odzyskać.

Polecane dla Ciebie

Trening sztuk walk

Wielu ludzi ćwiczy dziś różne sztuki walki, ale tylko nieliczni potrafią dostrzec i zrozumieć prawdziwe znaczenie treningu….

Czytaj dalej…