Ostatnia aktualizacja 9 listopada, 2020
Słowo, które w języku chińskim znaczy bojowy brzmi Wu (武). Składają się na nie dwa inne chińskie wyrazy: Zhi (止) i Ge (戈). Zhi oznacza zatrzymać, powstrzymać lub położyć kres zaś Ge to włócznia, dzida lub oszczep rozumiane w ogólnym sensie jako broń. Widać z tego, że oryginalny sens wyrażenia określającego w jęz. chińskim sztuki walki jest następujący: „powstrzymać lub położyć kres użyciu broni”.
Nazwa określająca chińskie sztuki walki ulegała periodycznym zmianom. Jednakże najczęściej spotykaną formą jest Wuyi (武藝). Wuyi oznacza “sztuka walki” obejmując swym zakresem wszystkie kategorie sztuk bojowych związanych w jakiś sposób z walką. Przykładowo, łucznictwo, jazda konna, miotanie pocisków, projektowanie i wytwarzanie oręża, zbroi a nawet studiowanie taktyki bitewnej.
W rzeczywistym pojedynku, indywidualne techniki walki określa się mianem “Wushu” (武術), czyli dosłownie techniki bojowe. Kryją się za tym techniki, którymi należy się posłużyć aby położyć kres walce. Oznacza to, że chińskie sztuki walki stworzono z zamiarem powstrzymania walki a nie jej rozpoczęcia. Stanowią środek obronny a nie ofensywny. Koncepcja ta różni się znacznie od obowiązującej w społeczeństwie zachodnim w latach 60-tych. W owym czasie chińskie sztuki walki wrzucono do wspólnego worka z napisem Kung Fu (功夫) i były one uważane wyłącznie za umiejętność prowadzenia walki. Tymczasem w języku chińskim Kung (Gong, 功) oznacza energię, wysiłek, pracę, a Fu (夫) czas. Jeżeli uczysz się lub robisz coś co wymaga wielkiego nakładu czasu i olbrzymiego wysiłku, mówimy o Gongfu (Kung Fu). Może to być na przykład nauka gry na fortepianie, malarstwo, sztuki walki lub podjęcie realizacji jakiegokolwiek zadania wymagającego czasu i cierpliwości.
Tekst pochodzi z książki Taijiquan – Klasyczny Styl Yang, Dr Yang Jwing-Ming – dostępna w sklepie internetowym Wydawnictwa YMAA.
Polecane dla Ciebie
Kluczowe punkty treningu Kung Fu Białego Żurawia (Bai He)
Żuraw jest słabym zwierzęciem, które nie ma zbyt dużo siły do wykorzystania w walce. Jednak w razie potrzeby…
Rozwijanie fizycznego potencjału w sztukach walki – część 1
W ciągu wielu lat doświadczeń i treningów praktycy sztuk walki uświadomili sobie, ze w walce istnieją w zasadzie…
Teoria Treningu Południowych Stylów Białego Żurawia
Teorie (założenia) treningu są podstawą każdego stylu. Ze zrozumienia teorii wynikają ruchy i techniki. Jeżeli praktykujesz styl Żurawia…
Dłoń Żelaznego Piasku – żelazna pięść w Kung Fu
Zachodnią widownię najbardziej fascynują pokazy rozbijania twardych przedmiotów, takich jak: deski i cegły. Jednak widownia, a nawet wykonujący…
Uszkodzenia stawów ramion podczas treningów sztuki walki
Uszkodzenia rąk zdarzają się często w treningu sztuk walk. Dzieje się tak dlatego, że prawie wszyscy praktycy sztuk…
Świeca w treningu Kung Fu
W społeczności chińskich sztuk walki, trening świecy jest istotnym elementem szkolenia adepta kung fu (gongfu). Jest tak, ponieważ…
Nastawienie podczas nauki Kung Fu
Często widzimy praktykujących Gong Fu (Kung Fu), którzy chcą osiągnąć poziom mistrza po 3-4 latach treningu. Nawet dziś…
Moralno-etyczne zasady Kung Fu
Według staro-chińskich wierzeń i przekonań, zarówno w człowieku jak i w całej przyrodzie istnieją dwa przeciwstawne i ścierające…
Qi, sploty nerwowe i punkty witalne
Prawidłowe zrozumienie takich ważnych rzeczy jak medytacja, nacisk lub uderzenia na punkty, siła wewnętrzna i masaż uzależnione są…
Styl Południowego Białego Żurawia (Nan Bai He Quan)
Mówi się, że styl ten stworzyła kobieta imieniem Fang, Qi-Niang we wczesnym okresie Qing Kangxi (1662-1723…
Historia klasztoru Shaolin
Zwracając sięw kierunku historii Wu Shu dostrzegamy, że mimo iż istniało wiele stylów, to jednak najlepiej zorganizowany był…
Kung Fu znaczy energia i czas
Podejmując naukę Kung Fu, dobrze jest rozpocząć od zrozumienia znaczenia tego słowa. Kung Fu (lub inaczej – Gongfu)…
Style Kung Fu – twarde, miękko-twarde i miękkie
Chińskie style sztuk walki można rozróżniać po sposobie w jaki manifestują Jin (bojową moc); dzielimy je na style…
Urzeczywistnianie swojego Kung Fu
Wywiad z dr Yang Jwing-Mingiem (marzec 1998)
Magazyn Kung Fu: Naucza Pan w USA od wielu lat. Polskę odwiedzał Pan wielokrotnie, obecna wizyta jest już…
Wywiad z dr Yang Jwing-Mingiem – Qi Magazine 1996
Dr Yang Jwing Ming od wielu lat jest jednym z przodujących nauczycieli sztuk walki Kung Fu, Qigong (Chi…
Trening sztuk walk
Wielu ludzi ćwiczy dziś różne sztuki walki, ale tylko nieliczni potrafią dostrzec i zrozumieć prawdziwe znaczenie treningu….