Trening sztuk walk

Ostatnia aktualizacja 6 listopada, 2020

Wielu ludzi ćwiczy dziś różne sztuki walki, ale tylko nieliczni potrafią dostrzec i zrozumieć prawdziwe znaczenie treningu. Nie da się ukryć, że większość ćwiczących rozpoczyna swój trening przyciągnięta ekscytacją i pięknem sztuk walk, lub jak to się często zdarza, możliwością popisania się swoimi umiejętnościami przed innymi. Zdarza się tak zwłaszcza wtedy, gdy rozpoczynamy trening w młodym wieku.

Z czasem, ci których motywacją była chęć popisania się lub ekscytacja, zniechęcają się do treningu i przerywają go, gdy przekonują się, że stać się dobrym artystą sztuk walki nie jest wcale tak łatwo. Oczywiście wielu kontynuuje trening dochodząc do wniosku, iż jest on wyzwaniem do walki ze samym sobą, ze swoimi słabościami. Taka walka ze samym sobą podnosi ducha naszej samodyscypliny na wyższy poziom i stopniowo pozwala nam odkryć sens życia. Sens życia można odkrywać na różne sposoby. Można uczyć się na przykład malarstwa, medycyny, fizyki, sportu, muzyki lub czegokolwiek innego, ale by osiągnąć wysoki i głęboki poziom w którejkolwiek z tych dziedzin, trzeba poświęcić wiele czasu i energii na powolnym i stopniowym ich doskonaleniu.

W czasie procesu doskonalenia musisz nieustannie stawiać czoła swojemu emocjonalnemu umysłowi i uczyć się jak radzić sobie z nim pokonując go swoim mądrym umysłem. Ten proces walki ze samym sobą jest w Chinach nazywany Gongfu. Z powyższego widać więc dobrze, iż nauka sztuk walki jest tylko jednym z wielu sposobów rozwijania samego siebie i doskonalenia swojego ducha.

Nie jest jednakże łatwo osiągnąć wysoki poziom tej duchowej sztuki. Twój mądry umysł musi być roztropny i czysty na tyle, by kierować cię cały czas na właściwą ścieżkę. Ale to nie wszystko, musisz także mieć otwarty umysł, aby mogło otworzyć się twoje duchowe okno. Tylko wtedy będziesz mógł osiągnąć zrozumienie dogłębnej wiedzy, która dotrze do ciebie poprzez twoje otwarte okno.

Jeśli jednak będziesz już usatysfakcjonowany zdobytą wiedzą lub uparcie odrzucał inne źródła wiedzy, pozostaniesz oczywiście ciągle na tym samym poziomie duchowego zrozumienia. Dlatego twój umysł powinien być ciągle otwarty abyś mógł dalej studiować swoja sztukę i pogłębiać jej zrozumienie. Musisz pozostać skromnym, by być zdolnym do pochylenia się i uczenia się od innych. Jakże prawdziwym jest to, co kiedyś powiedział mi mój Mistrz: „Im wyższy bambus urośnie, tym niżej się pochyla”.

Dr Yang, Jwing-Ming


Polecane dla Ciebie