Ostatnia aktualizacja 6 listopada, 2020
Wielu ludzi ćwiczy dziś różne sztuki walki, ale tylko nieliczni potrafią dostrzec i zrozumieć prawdziwe znaczenie treningu. Nie da się ukryć, że większość ćwiczących rozpoczyna swój trening przyciągnięta ekscytacją i pięknem sztuk walk, lub jak to się często zdarza, możliwością popisania się swoimi umiejętnościami przed innymi. Zdarza się tak zwłaszcza wtedy, gdy rozpoczynamy trening w młodym wieku.
Z czasem, ci których motywacją była chęć popisania się lub ekscytacja, zniechęcają się do treningu i przerywają go, gdy przekonują się, że stać się dobrym artystą sztuk walki nie jest wcale tak łatwo. Oczywiście wielu kontynuuje trening dochodząc do wniosku, iż jest on wyzwaniem do walki ze samym sobą, ze swoimi słabościami. Taka walka ze samym sobą podnosi ducha naszej samodyscypliny na wyższy poziom i stopniowo pozwala nam odkryć sens życia. Sens życia można odkrywać na różne sposoby. Można uczyć się na przykład malarstwa, medycyny, fizyki, sportu, muzyki lub czegokolwiek innego, ale by osiągnąć wysoki i głęboki poziom w którejkolwiek z tych dziedzin, trzeba poświęcić wiele czasu i energii na powolnym i stopniowym ich doskonaleniu.
W czasie procesu doskonalenia musisz nieustannie stawiać czoła swojemu emocjonalnemu umysłowi i uczyć się jak radzić sobie z nim pokonując go swoim mądrym umysłem. Ten proces walki ze samym sobą jest w Chinach nazywany Gongfu. Z powyższego widać więc dobrze, iż nauka sztuk walki jest tylko jednym z wielu sposobów rozwijania samego siebie i doskonalenia swojego ducha.
Nie jest jednakże łatwo osiągnąć wysoki poziom tej duchowej sztuki. Twój mądry umysł musi być roztropny i czysty na tyle, by kierować cię cały czas na właściwą ścieżkę. Ale to nie wszystko, musisz także mieć otwarty umysł, aby mogło otworzyć się twoje duchowe okno. Tylko wtedy będziesz mógł osiągnąć zrozumienie dogłębnej wiedzy, która dotrze do ciebie poprzez twoje otwarte okno.
Jeśli jednak będziesz już usatysfakcjonowany zdobytą wiedzą lub uparcie odrzucał inne źródła wiedzy, pozostaniesz oczywiście ciągle na tym samym poziomie duchowego zrozumienia. Dlatego twój umysł powinien być ciągle otwarty abyś mógł dalej studiować swoja sztukę i pogłębiać jej zrozumienie. Musisz pozostać skromnym, by być zdolnym do pochylenia się i uczenia się od innych. Jakże prawdziwym jest to, co kiedyś powiedział mi mój Mistrz: „Im wyższy bambus urośnie, tym niżej się pochyla”.
Dr Yang, Jwing-Ming
Polecane dla Ciebie
Kluczowe punkty treningu Kung Fu Białego Żurawia (Bai He)
Żuraw jest słabym zwierzęciem, które nie ma zbyt dużo siły do wykorzystania w walce. Jednak w razie potrzeby…
Rozwijanie fizycznego potencjału w sztukach walki – część 1
W ciągu wielu lat doświadczeń i treningów praktycy sztuk walki uświadomili sobie, ze w walce istnieją w zasadzie…
Teoria Treningu Południowych Stylów Białego Żurawia
Teorie (założenia) treningu są podstawą każdego stylu. Ze zrozumienia teorii wynikają ruchy i techniki. Jeżeli praktykujesz styl Żurawia…
Dłoń Żelaznego Piasku – żelazna pięść w Kung Fu
Zachodnią widownię najbardziej fascynują pokazy rozbijania twardych przedmiotów, takich jak: deski i cegły. Jednak widownia, a nawet wykonujący…
Uszkodzenia stawów ramion podczas treningów sztuki walki
Uszkodzenia rąk zdarzają się często w treningu sztuk walk. Dzieje się tak dlatego, że prawie wszyscy praktycy sztuk…
Świeca w treningu Kung Fu
W społeczności chińskich sztuk walki, trening świecy jest istotnym elementem szkolenia adepta kung fu (gongfu). Jest tak, ponieważ…
Nastawienie podczas nauki Kung Fu
Często widzimy praktykujących Gong Fu (Kung Fu), którzy chcą osiągnąć poziom mistrza po 3-4 latach treningu. Nawet dziś…
Moralno-etyczne zasady Kung Fu
Według staro-chińskich wierzeń i przekonań, zarówno w człowieku jak i w całej przyrodzie istnieją dwa przeciwstawne i ścierające…
Qi, sploty nerwowe i punkty witalne
Prawidłowe zrozumienie takich ważnych rzeczy jak medytacja, nacisk lub uderzenia na punkty, siła wewnętrzna i masaż uzależnione są…
Styl Południowego Białego Żurawia (Nan Bai He Quan)
Mówi się, że styl ten stworzyła kobieta imieniem Fang, Qi-Niang we wczesnym okresie Qing Kangxi (1662-1723…
Historia klasztoru Shaolin
Zwracając sięw kierunku historii Wu Shu dostrzegamy, że mimo iż istniało wiele stylów, to jednak najlepiej zorganizowany był…
Kung Fu znaczy energia i czas
Podejmując naukę Kung Fu, dobrze jest rozpocząć od zrozumienia znaczenia tego słowa. Kung Fu (lub inaczej – Gongfu)…
Style Kung Fu – twarde, miękko-twarde i miękkie
Chińskie style sztuk walki można rozróżniać po sposobie w jaki manifestują Jin (bojową moc); dzielimy je na style…
Urzeczywistnianie swojego Kung Fu
Wywiad z dr Yang Jwing-Mingiem (marzec 1998)
Magazyn Kung Fu: Naucza Pan w USA od wielu lat. Polskę odwiedzał Pan wielokrotnie, obecna wizyta jest już…
Wywiad z dr Yang Jwing-Mingiem – Qi Magazine 1996
Dr Yang Jwing Ming od wielu lat jest jednym z przodujących nauczycieli sztuk walki Kung Fu, Qigong (Chi…