Ostatnia aktualizacja 6 listopada, 2020
Dla osoby, która nigdy wcześniej nie ćwiczyła Qin Na (Chin Na), odczuwanie bólu w czasie praktyki może wpłynąć na wysunięcie wniosku, że Qin Na jest przeznaczone wyłącznie dla praktyków Kung Fu i innych stylów sztuk walki. W rzeczywistości ci, którzy ćwiczą Qin Na od dłuższego dochodzą do wniosku, że w czasie treningu mogą uzyskać wiele korzyści zdrowotnych, zarówno fizycznych jak i mentalnych. Prześledźmy kilka korzyści jakie zyskujemy ćwicząc dźwignie Qin Na.
Korzyści pochodzące z praktyki Qin Na:
- Poszerzanie wiedzy. Pierwszą korzyścią, którą praktyk Kung Fu uzyskuje z treningu Qin Na jest podnoszenie swojej wiedzy. Qin Na specjalizuje się w blokowaniu stawów poprzez założenie dźwigni pod kątem działającym szczególnie na ścięgna i więzadła. Dzięki treningowi adept uczy się kątów, które mogą uszkodzić ciało, szczególnie w odniesieniu do stawów. Dzięki tej wiedzy i zdobytemu doświadczeniu może uniknąć sytuacji zagrożenia w momencie gdy przeciwnik chce zastosować technikę dźwigni na jego staw.
- Rozwijanie cierpliwość i silnej woli. Już po pięciu minutach ćwiczenia, każdy początkujący adept Kung Fu zda sobie sprawę, że trening Qin Na jest bolesnym procesem. Ból jest nie tylko wynikiem fizycznego skręcenia i zablokowania stawu. Wynika on także ze zwykłego strachu. Powinniśmy zrozumieć, że nasze życie w części jest również cierpieniem, a nasz umysł często bywa w konflikcie. Nawiązując do chińskiej filozofii, ludzki umysł ma dwojaką naturę: emocjonalną (Xin) i rozumną (Yi). Te dwa umysły nieustannie ścierają asię i walczą ze sobą o wpływ na podejmowane przez nas decyzje i działania. Każdy z nas wie, że nasz rozumny umysł jest czysty i kształtuje nasze osądy. Na nieszczęście często poddajemy się wpływowi naszego emocjonalnego umysłu, a powstrzymujemy rozum. Jednym z głównych celów treningu chińskich sztuk walki jest ustanowienie samodyscypliny, która uczy jak posługiwać się rozumnym umysłem by kierował emocjonalnym. Dopiero w takim przypadku możemy mówić o silnej woli. Do osiągnięcia tego celu niezbędna jest wytrwała praca, zarówno fizyczna jak i mentalna. Ćwicząc Qin Na, wiesz że będzie bolało, mimo to kontynuujesz trening wzmacniając swoją wolę i rozwijając wytrwałość. Nauka i trening Qin Na są podobne do innych tradycyjnych sztuk walki. Podejmując takie wyzwanie możesz lepiej zrozumieć samego siebie, a być może również sens swojego życia.
- Zrozumienie ludzkiej Qi. Aby efektywnie kontrolować przeciwnika, wraz z wiedzą o budowie ludzkiego ciała, powinieneś także zrozumieć zasady krążenia ludzkiej energii Qi. Na przykład, by poprawnie wykonać ucisk na punkt witalny przy pomocy przechwytu, uderzenia czy nacisku, by wpłynąć na cyrkulację Qi przeciwnika, musisz mieć dobre pojęcie na temat rozdziału Qi w ciele przeciwnika, właściwej głębokości i czasu trwania twego ataku. Według chińskiej medycyny i praktyki Qigong człowiek ma dwa ciała, ciało fizyczne i ciało Qi. Zachodnia medycyna osiągnęła wysoki poziom w poznaniu fizycznego ciała. Jednak poznanie ciała Qi jest ciągle w stanie „niemowlęcym”. Zainteresowanym tą dziedziną polecamy książkę Korzeń Chińskiego Qigong – Sekrety zdrowia, długowieczności i oświecenia wydaną nakładem Wydawnictwa YMAA, 2000.

- Trening wewnętrznej równowagi, stabilności, centrum i korzeni. Według chińskiej medycyny i sztuk walki, aby rozwinąć i zachować dobrą fizyczną równowagę, stabilność i wyczucie środka, musisz najpierw osiągnąć wewnętrzną równowagę i tzw. „ześrodkowanie”. Trzeba zrozumieć, że umysł jest mistrzem, który zarządza i sprawuje kontrolę nad działaniami ciała fizycznego. Jeśli umysł jest niezrównoważony i rozproszony, wpłynie to nie tylko na podejmowane decyzje, lecz zniszczy poczucie fizycznej równowagi i ześrodkowania. Kiedy jednak masz stabilną i silną wewnętrzną równowagę, poczucie środka i korzenie, możesz z powodzeniem podnosić i wzmacniać swojego ducha witalności.
- Rozwijanie stabilności i zakorzenienia. Jedną z kategorii treningu Qin Na są techniki obalania przeciwnika. W czasie tego treningu uczysz się jak zachować swoją stabilność i korzenie, jednocześnie odnajdując centrum i niszcząc korzenie przeciwnika. Dzięki zrozumieniu zależności pomiędzy stanem ducha a korzeniami i stabilnością mżesz skutecznie zaatakować ducha przeciwnika, a w konsekwencji naruszyć jego fizyczną strukturę.
- Nowe przyjaźnie. Jedną z niewidocznych korzyści treningu Qin Na, tak jak i w innych sztukach walki, jest to że podczas praktyki możesz poznać wielu nowych przyjaciół. Sam się dziwię jak często odkrywam tę korzyść. Podróżowałem do ponad dwudziestu krajów w ciągu ostatnich ośmiu lat i mam tysiące przyjaciół, To sprawiło, że moje życie jest pełniejsze i bogatsze, a wielość nowych przyjaźni nadaje mu głębszy sens.
Zainteresowanych praktyką Qin Na odsyłamy do ponadstylowego podręcznika o Qin Na wydanego nakładem Wydawnictwo YMAA, 2010:

Tekst pochodzi z książki Analiza Shaolin Qin Na, Dr Yang Jwing-Ming – dostępna w sklepie internetowym Wydawnictwa YMAA.
Polecane dla Ciebie
Kluczowe punkty treningu Kung Fu Białego Żurawia (Bai He)
Żuraw jest słabym zwierzęciem, które nie ma zbyt dużo siły do wykorzystania w walce. Jednak w razie potrzeby…
Rozwijanie fizycznego potencjału w sztukach walki – część 1
W ciągu wielu lat doświadczeń i treningów praktycy sztuk walki uświadomili sobie, ze w walce istnieją w zasadzie…
Teoria Treningu Południowych Stylów Białego Żurawia
Teorie (założenia) treningu są podstawą każdego stylu. Ze zrozumienia teorii wynikają ruchy i techniki. Jeżeli praktykujesz styl Żurawia…
Dłoń Żelaznego Piasku – żelazna pięść w Kung Fu
Zachodnią widownię najbardziej fascynują pokazy rozbijania twardych przedmiotów, takich jak: deski i cegły. Jednak widownia, a nawet wykonujący…
Uszkodzenia stawów ramion podczas treningów sztuki walki
Uszkodzenia rąk zdarzają się często w treningu sztuk walk. Dzieje się tak dlatego, że prawie wszyscy praktycy sztuk…
Świeca w treningu Kung Fu
W społeczności chińskich sztuk walki, trening świecy jest istotnym elementem szkolenia adepta kung fu (gongfu). Jest tak, ponieważ…
Nastawienie podczas nauki Kung Fu
Często widzimy praktykujących Gong Fu (Kung Fu), którzy chcą osiągnąć poziom mistrza po 3-4 latach treningu. Nawet dziś…
Moralno-etyczne zasady Kung Fu
Według staro-chińskich wierzeń i przekonań, zarówno w człowieku jak i w całej przyrodzie istnieją dwa przeciwstawne i ścierające…
Qi, sploty nerwowe i punkty witalne
Prawidłowe zrozumienie takich ważnych rzeczy jak medytacja, nacisk lub uderzenia na punkty, siła wewnętrzna i masaż uzależnione są…
Styl Południowego Białego Żurawia (Nan Bai He Quan)
Mówi się, że styl ten stworzyła kobieta imieniem Fang, Qi-Niang we wczesnym okresie Qing Kangxi (1662-1723…
Historia klasztoru Shaolin
Zwracając sięw kierunku historii Wu Shu dostrzegamy, że mimo iż istniało wiele stylów, to jednak najlepiej zorganizowany był…
Kung Fu znaczy energia i czas
Podejmując naukę Kung Fu, dobrze jest rozpocząć od zrozumienia znaczenia tego słowa. Kung Fu (lub inaczej – Gongfu)…
Style Kung Fu – twarde, miękko-twarde i miękkie
Chińskie style sztuk walki można rozróżniać po sposobie w jaki manifestują Jin (bojową moc); dzielimy je na style…
Urzeczywistnianie swojego Kung Fu
Wywiad z dr Yang Jwing-Mingiem (marzec 1998)
Magazyn Kung Fu: Naucza Pan w USA od wielu lat. Polskę odwiedzał Pan wielokrotnie, obecna wizyta jest już…
Wywiad z dr Yang Jwing-Mingiem – Qi Magazine 1996
Dr Yang Jwing Ming od wielu lat jest jednym z przodujących nauczycieli sztuk walki Kung Fu, Qigong (Chi…
Trening sztuk walk
Wielu ludzi ćwiczy dziś różne sztuki walki, ale tylko nieliczni potrafią dostrzec i zrozumieć prawdziwe znaczenie treningu….